Испания завърши с фиеста квалификациите за Европейското първенство догодина - 5:0 над Румъния. Над всички за “Ла Фурия” бе нападателят на Виляреал Жерард Морено, който вкара два гола в 33-та и 43-та минута и “асистира” за автогола на Адриан Рус (45). Фабиан Руис пък бе дал аванс на испанците още в началото, докато в последните секунди се отчете и Микел Оярсабал.

Така Морено бе въвлечен в 6 гола в последните си 6 мача за националния отбор - 3 попадения и 3 асистенции. “Ла Фурия” пък приключи кампанията за класиране на Евро 2020 без нито една загуба. Тимът оглавява убедително Група F с 26 точки след 8 победи и 2 равенства от 10 мача и голова разлика от 31:5. Втората позиция зае Швеция с 21 точки, пред Норвегия със 17, Румъния с 14 и отборите на Фарьорски острови и Малта с по 3.

Двубоят на стадион “Уанда Метрополитано” в Мадрид започна по перфектен начин за испанците, които поведоха в резултата още в 8-та минута. Тогава удар на Дани Карвахал от границата на наказателното поле бе отразен с мъка от Татарушано, а отблизо Фабиан Руис вкара за 1:0. “Ла Фурия” имаше още няколко добри ситуации за гол в началните минути, а в 12-та Джордже Пушкаш можеше да изравни, но Кепа отрази.

До края на полувремето иберийците натиснаха още повече и приключиха интригата с още три гола. В 33-та минута Санти Касорла центрира от дясното крило, а Жерард Морено вкара първия си гол, след като насочи перфектно топката в обратния ъгъл за 2:0. Десет минути по-късно Гая проби по лявото крило и острото му центриране намери Морено, който си спря на гърди и отблизо вкара за 3:0.

В добавеното време на първото полувреме при бърза контраатака Морено центрира остро към Алваро Мората, а Адриан Рус опита да изчисти с шпагат, но засече топката в собствената си врата.

След почивката испанците понамалиха оборотите, но въпреки това създадоха още няколко добри положения. В 51-та минута Серхио Рамос бе близо до гол, след като засече поредното центриране на Гая отляво, но топката профуча на сантиметри от вратата. Пет минути по-късно удар на Мората спря в гредата. В добавеното време на срещата блесна и смяната на Морено - Микел Оярсабал. Звездата на Реал Сосиедад получи подаване от Бускетс и от границата на наказателното поле забоде топката зад Татарушано за крайното 5:0. Така тимът на Роберт Морено спечели убедително този мач, а и групата си и вече чака жребия за Европейското първенство.

Испания - Румъния 5:0

1:0 Фабиан Руис 8’

2:0 Жерард Морено 33’

3:0 Жерард Морено 43’

4:0 Адриан Рус 45+1’

5:0 Микел Оярсабал 90+2

Испания: Арисабалага, Карвахал, Рамос (62 - Албиол), Мартинес, Гая, Бускетс, Саул, Руис, Касорла (67 - Алкасер), Морено (56 - Оярсабал), Мората

Румъния: Татарушано, Тоска, Неделчеару, Рус, Бензар, Балуца, Марин (65 - Чикалдау), Коман (56 - Матрица), Станчу, Хаджи (73 - Нистор), Пушкаш