Ривър Плейт спечели Копа Либертадорес за 4-ти път в историята си след победа с 3:1 след продължения над големия си съперник Бока Хуниорс. “Мачът на века”, както го нарекоха в Аржентина, се игра на “Сантяго Бернабеу” в Мадрид пред повече от 80 000 зрители. Първият двубой на “Бомбонера” бе завърши 2:2, а реваншът бе отлаган два пъти заради размириците пред стадиона на Ривър.

В крайна сметка “милионерите” триумфираха на повече от 10 000 км. от дома след невероятна драма. Бока поведе в резултата в края на първото полувреме, когато Дарио Бенедето наказа Ривър след мълниеносна контраатака. През втората част Лукас Прато изравни и прати срещата в продължения. В 108-та минута Хуан Кинтеро донесе голямата радост на Ривър след феноменален удар от границата на наказателното поле, а в добавеното време на срещата Гонсало Мартинес довърши Бока с трети гол. От началото на продълженията Бока бе с човек по-малко заради втори жълт картон на Вилмар Бариос.

Така “милионерите” спечелиха за 4-то път в историята си Копа Либертадорес след 1986, 1996 и 2015 г. Бока пък губи за втори пореден път финала в турнира след 2012 година. Тимът игра в мача за титлата за 11-ти път в историята си, с което подобри постижението на Пенярол (10). Бока не успя да стана едноличен рекордьор по титли, като остана със 7, колкото има и Индепендиенте.

Ривър Плейт започна по-активно мача, но така и не създаде някакви по-сериозни положения. За сметка на това при едно центриране отдясно на Оласа защитникът на Ривер Майдана можеше да си отбележи автогол. Бранителят опита да изчисти нескопосано топката, която мина малко над гредата. При последвалия ъглов удар Перес бе оставен абсолютно сам на задна греда след сериозно разбъркване, но стреля от воле право в обсега на Армани.

Последва удар на Фернандес, който мина над гредата, а малко след това Бока получи страхотен шанс да вкара. Бенедето стреля в стената от свободен удар, като топката бе заложена на границата на наказателното поле. Миг по-късно кълбото попадна в Перес, който стреля, а след последвалия рикошет то така и не пожела да влезе в мрежата на Армани.

Заключителните секунди на полувремето бяха много драматични. Вратарят на Бока - Андрада сгреши при изнасянето на топката я даде на Мартинес, който видя него съотборник на точката на дузпата, но прати изключително неточен пас. Последва светкавична контраатака на Бока. Нандес разсече защитата на Ривър с прекрасен пас към Бенедето, който елиминира Майдана с хубав финт, а после сам срещу Армани го преодоля с лекота - 1:0.

Ривър натисна през второто полувреме, като в самото начало Начо Фернандес стреля над гредата. Малко след това Паласиос пробва рефлексите на вратаря на “генуезците”. Най-спорното положение в срещата бе в 55-та минута. Прато се изправи сам срещу Андрада и го прехвърли, след което бе подсечен от вратаря на Бока. Футболистите на Ривър скочиха и започнаха неистово да подканят рефера да даде дузпа. Андрес Куня обаче бе категоричен, че Прато е играл с ръка преди нарушението и не пожела да гледа дори ВАР.

В крайна сметка малко след това Ривер изравни. В 68-та минута Игнасио Фернандес проби по дясното крило и намери сам на точката на дузпата Лукас Прато. Таранът нямаше как да сбърка при подобна ситуация и направи 1:1.

До края напрежението властваше на терена, а футболистите на двата отбора така и не успяха да си вкарат втори гол. Така логично се стигна до продължения, които започнаха по кошмарен начин за Бока. Халфът на тима Вилмар Бариос получи втори жълт картон и бе изгонен. До края на първото продължение “милионерите” натискаха, но стреляха много неточно покрай вратата.

Така се стигна до 108-та минута, когато Хуан Кинтеро получи на границата на наказателното поле. Колумбиецът нагласи топката си на левия крак и с феноменален удар под гредата влуди съотборниците си - 2:1.

До края Бока опита с всички сили да изравни, но за сметка на това допусна трети гол. В добавеното време на продълженията дори Естебан Андрада се включи в атака при изпълнение на ъглов удар. Ривър обаче се справи със ситуацията и направи светкавична контраатака, при която Гонсало Мартинес вкара за крайното 3:1.

Ривър Плейт - Бока Хуниорс 3:1

0:1 Дарио Бенедето 44’

1:1 Лукас Прато 68’

2:1 Хуан Кинтеро 108'

3:1 Гонсало Мартинес 120+2’

Ривър Плейт: Франко Армани,  Гонсало Монтиел (74 - Камило Маяда), Джонатан Майдана, Хавиер Пинола, Милтон Каско, Леонардо Понсио (59 - Хуан Кинтеро), Гонсало Мартинес, Езекиел Паласиос (98 - Хуан Алварес), Енцо Перес, Игнасио Фернандес (111 - Бруно Сукулини), Лукас Прато

Бока Хуниорс: Естебан Андрада, Хулио Буфарини (111 - Карлос Тевес), Карлос Искердос, Лисандро Магалан, Лукас Оласа, Вилмар Бариос, Нахитан Нандес, Енцо Перес (90 - Фернандо Гаго), Кристиан Павон, Себастиан Вила (96 - Леонардо Хара), Дарио Бенедето (62 - Рамон Абила)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/xwGTBD1FRIY" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>