Петкратният носител на Златната топка Кристиано Роналдо донесе първи трофей на италианския хегемон Ювентус.

Португалската звезда вкара единствения гол при победата с 1:0 над Милан за Суперкупата на Италия. Мачът се игра в Джиджа, Саудитска Арабия, като и двата отбора имаха своите шансове.

Още две попадения на "бианконерите" бяха отменени за засади, а Патрик Кутроне нацели гредата при 0:0. В 73-ата минута "червено-черните" останаха с човек по-малко на терена, след като Франк Кесие беше изгонен с директен червен картон.

С успеха Юве спечели отличието за 8 път, с което дръпна еднолично на върха пред "росонерите", които остават със 7. В понеделник двата гранда подновяват битките си в Серия "А", където Юве е домакин на Киево, а Милан гостува на Дженоа.

Атаката на "бианконерите" поведоха Пауло Дибала, Кристиано Роналдо и Дъглас Коста, който беше предпочетен пред Федерико Бернардески. След контузия се завърна Жоао Кансело, а в средата на терена действаха Миралем Пянич, Блес Матюиди и Родриго Бентанкур.

Гонсало Игуаин се разболя и остана на пейката. В атака за Милан започна Патрик Кутроне, подпомаган от Самуел Кастийехо и Хакан Чалханоглу. Новото попълнение Лукас Пакета стартира във втори пореден мач.

Още в 4-ата минута Юве създаде опасност. Жоао Кансело развинти Рикардо Родригес и подаде към Дъглас Коста. Той стреля към далечния ъгъл, но в аут. После Хакан Чалханоглу пробва да изненада Войсчех Счесни с далечен изстрел, но неточен.

След малко повече от четвърт час игра Коста и Кансело си размениха ролите. Бразилецът подаде към защитника, но и неговият мерник изневери. После мачът се развиваше в бавно темпо, но интересните положения продължиха да следват едно след друго.

В средата на полувремето Счесни увисна при корнер, Алекс Сандро успя да изчисти от паднало положение, след което удар на Самуел Кастийехо прелетя над сглобката. В 34-ата минута Кристиано Роналдо изведе Блес Матюиди, който се разписа, но голът беше правилно отменен за засада.

В 42-ата минута Коста центрира отляво и Роналдо засече акробатично със странична ножица. Изпълнението му вдигна публиката на крака, но топката излезе в аут. Милан отговори с шут от движение на Чалханоглу, който Счесни улови.

Малко след подновяването на играта Кутроне излезе на чиста позиция след грешка в защитата на шампионите. Младокът отправи истински снаряд, но горната греда спаси Юве. По-късно Роналдо стреля по диагонала, но Джанлуиджи Донарума изби. След час игра шут от дистанция на Чалханоглу не попадна в целта.

В 62-ата минута торинци поведоха. Миралем Пянич центрира в наказателното поле, Роналдо засече с глава, Донарума не се намеси добре и топката влетя във вратата му за 1:0! По-късно Юве вкара втори гол след подавания между Матюиди и Дибала, но и това попадение беше правилно отменено за засада.

В 71-ата минута Дженаро Гатузо взе мерки и пусна в игра Гонсало Игуаин и Фабио Борини, а терена напуснаха Кастийехо и Лукас Пакета. 120 секунди по-късно Франк Кесие влезе грубо в краката на Емре Джан. Халфът получи жълт картон, но след ВАР главният съдия Лука Банти видя, че играчът на Милан удари германеца с бутоните напред и го изгони директно от игра.

След този момент Юве взе превес и центриране на Алекс Сандро рикошира в Давиде Калабрия, след което гредата спаси "росонерите" от куриозен гол. В продължението Роналдо можеше отново да се разпише, но Донарума спаси шута му.

Ювентус – Милан 1:0

Голмайстор: 1:0 Роналдо (62)

Ювентус: Войсчех Счесни; Жоао Кансело, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини, Алекс Сандро; Родриго Бентанкур (86-Бернардески), Миралем Пянич (65-Джан), Блес Матюиди; Дъглас Коста (89-Кедира), Пауло Дибала, Кристиано Роналдо
Треньор: Макс Алегри

Милан: Джанлуиджи Донарума; Давиде Калабрия, Кристиан Сапата, Алесио Романьоли, Рикардо Родригес; Франк Кесие, Тиемуе Бакайоко, Лукас Пакета (71-Борини); Самуел Кастийехо (71-Игуаин), Патрик Кутроне (79-Конти), Хакан Чалханоолу
Треньор: Дженаро Гатузо

Ст.: "Крал Абдула Спортс Сити"
Съдия: Лука Банти
Жълти картони: Сандро, Пянич, Дибала (Ювентус); Чалханоглу, Кастийехо, Калабрия (Милан)
Червен картон: Кесие 73' (Милан)

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FJuventusBenelux%2Fvideos%2F531531270664892%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="311" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>