Италианският хегемон Ювентус спечели историческа осма поредна титла на Италия! Това стана факт, след като "Старата госпожа" обърна до 2:1 Фиорентина в мач от 33-ия кръг на Серия "А", игран в Торино.

По този начин "бианконерите" забравиха за миг за злощастното отпадане от Аякс на 1/4-финалите в Шампионска лига. Сблъсъкът обаче не започна добре за домакините, които допуснаха гол още в 6-ата минута, дело на Никола Миленкович. Алекс Сандро (37) изравни, а след почивката Херман Пецела си заби автогол.

Вижте класирането в Серия "А"

Така Юве завоюва 35-то Скудето, което е абсолютен рекорд. В това число не влизат двете отнети титли от 2005 и 200 6 г., които клубът и тифозите му броят.

Атаката на Юве поведе голямата звезда Кристиано Роналдо, подпомаган по крилата от Федерико Бернардески и Хуан Куадрадо. Даниеле Ругани отново смени контузения капитан Джорджо Киелини, а Жоао Кансело се завърна в стартовия състав, след като започна от скамейката при загубата с 1:2 от Аякс.

Треньорът на Фиорентина Винченцо Монтела отново заложи на 3-5-2. В предни позиции действаха Джовани Симеоне и Федерико Киеза, а по фланговете бяха поставени Кевин Миралас и Марко Бенаси.

"Виола" изненадващо поведе още в 6-ата минута, като това беше най-бързият гол през сезона, който "Старата госпожа" допусна. Тогава спряганият за Манчестър Юнайтед Никола Миленкович беше оставен непокрит след разбъркване в наказателното поле и отблизо нямаше как да сбърка – 1:0!

Малко по-късно Кевин Миралас можеше да удвои преднината на Фиорентина с топовен изстрел, който профуча покрай целта. В 34-ата минута гредата спаси Войсчех Счесни след шут на Федерико Киеза и 180 секунди по-късно торинци възстановиха равенството чрез Алекс Сандро. Бразилският национал беше точен с глава след подаване на Миралем Пянич.

Две минути след подновяването на играта Киеза отново нацели греда, а в 53-ата минута Юве стигна до пълен обрат. Леонардо Бонучи със страхотен пас намери Жоао Кансело. Той остави топката за набралия скорост Кристиано Роналдо, който центрира успоредно на голлинията. И там Херман Пецела заби топката в собствената си врата за 2:1 за Юве!

В 62-ата минута Счесни улови далечен удар на Киеза, а секунди след това Миленкович блокира изстрел на Роналдо от чиста позиция. Логично, Кристиано се ядоса, тъй като се бори за голмайсторския приз, но изостава с три попадения от лидера в класацията Фабио Куалярела. До края не падна нов гол, Счесни спаси удар на Дабо в 90-ата минута и Юве ликува.

Ювентус – Фиорентина 2:1

Голмайстори: 0:1 Миленкович (6), 1:1 Сандро (37), 2:1 Пецела (53-авт)

Ювентус: Счесни, Кансело, Бонучи, Ругани, Сандро, Матюиди, Пянич (65-Бентанкур), Джан, Куадрадо (86-Де Шилио), Бернардески (74-Кийн), Роналдо
Треньор: Макс Алегри

Фиорентина: Лафон, Миленкович, Пецела, Чекерини, Ханко, Веруту, Бенаси (73-Жерсон), Дабо, Киеза (66-Муриел), Симеоне, Миралас (80-Едмилсон)
Треньор: Винченцо Монтела