Наполи победи с 2:1 италианския хегемон Ювентус в голямото дерби от 21-ия кръг на Серия "А", играно на стадион "Сан Паоло".

Головете в сблъсъка отбелязаха Пьотр Зиелински в средата на второто полувреме и Лоренцо Инсиние в заключителните минути. В продължението Кристиано Роналдо също се разписа.

Като цяло домакините спечелиха напълно заслужено, докато шампионите не играха на познатото си високо ниво и допуснаха втора загуба през сезона в калчото.

Вижте пълното класиране в калчото

Така Юве пропусна шанс да вземе 6 точки аванс пред Интер в класирането, докато Наполи прекъсна негативната си серия от 4 поредни домакински поражения и 6 срещи без успех у дома в първенството.

Преди мача шампионите имаха шанс да дръпнат на върха пред Интер и Лацио, които по-рано през деня направиха 1:1 съответно с Каляри на "Джузепе Меаца" и Рома.

Матия де Шилио и Емре Джан останаха извън групата, тъй като са в очакване на трансфер в ПСЖ и Борусия Дортмунд. В предни позиции Маурицио Сари заложи на Кристиано Роналдо, Пауло Дибала и Гонсало Игуаин, който има 6 гола във вратата на Наполи с "черно-белия" екип след напускането си през 2016 г.

Адриен Рабио отстъпи мястото си на Блес Матюиди, а Аарън Рамзи остана резерва. Това беше първо завръщане на Сари на "Сан Паоло" като треньор на Юве и беше приет с бурни освирквания от тифозите на домакините.

Дженаро Гатузо имаше сериозни кадрови проблеми преди дербито. По различни причини аут бяха Дрис Мертенс, Калиду Кулибали, Алан, Фаузи Гулам, Кевин Малкуит, а Давид Оспина отпадна днес от сметките му заради грип. Както обикновено, в предни позиции започнаха Хосе Кайехон, Аркадиуш Милик и Лоренцо Инсиние. Титуляр започна новото попълнение Диего Деме, който беше купен от РД Лайпциг за 10 млн. евро.

Наполи създаде първите две опасности в сблъсъка. Първо Фабио Руис получи пас с пета от Лоренцо Инсиние и засече от движение, но в аут. После Аркадиуш Милик засече с глава центриране от корнер на близката греда, но топката мина в опасна близост от напречния стълб. След четвърт час игра Хосе Кайехон засече с глава, но Войсчех Счесни улови без проблеми.

После Юве натисна, но не можеше да създаде опасно положение. Домакините разчитаха на бързи контри и при една от тях мерникът на Марио Руи изневери. До края на полувремето не станахме свидетели на запомнящ се момент пред двете врати. Статистиката показваше 55% владеене на топката за гостите, но Алекс Мерет нямаше абсолютно никаква работа. Така за първи път през сезона торинци завършиха първата част без точен шут.

В 50-ата минута моторът  халфовата линия на шампионите Миралем Пянич получи контузия и беше сменен от Адриен Рабио. 180 секунди по-късно Кристиано Роналдо вкара топката във вратата, но голът беше отменен за засада на Гонсало Игуаин. Наполи отговори в следващата атака чрез Пьотр Зиелински, който засече с десния крак, но в аут.

След час игра Юве организира най-добрата си атака в мача. Роналдо проби, намери Игуаин, който шутира по земя, но Мерет внимаваше и улови. В следващата атака Наполи поведе след бърза контра. При нея Инсиние стреля, Счесни изби, но при добавката Зиелински не сбърка за 1:0!

В 86-ата минута Инсиние сложи точка на спора след страхотно воле от наказателното поле след подаване на Кайехон. В продължението Роналдо върна надеждите на Юве, но време за нещо повече нямаше и домакините спечелиха.

Наполи – Ювентус 2:1

Голмайстори: 1:0 Зиелински (63), 2:0 Инсиние (86), 2:1 Роналдо (90)

Наполи: Мерет, Хисай, Манолас, Ди Лоренцо, Руй, Фабиан, Деме (69-Лоботка), Зиелински (81-Елмас), Кайехон, Милик (90-Йоренте), Инсиние
Треньор: Дженаро Гатузо

Ювентус: Счесни, Куадрадо, Де Лихт, Бонучи, Сандро, Бентанкур, Пянич (50-Рабио), Матюиди (72-Коста), Дибала (72-Бернардески), Игуаин, Роналдо
Треньор: Маурицио Сари

Неапол, ст.: "Сан Паоло"
Съдия: Маурицио Мариани
Жълти картони: Деме, Хисай (Наполи); Бентанкур, Рабио, Бернардески, Де Лихт (Ювентус)