За първи път от 25 години насам Левски загуби предимството си в баланса във вечното дерби.  С 3:2 във вторник ЦСКА изравни броя шампионатни победи в мач №1 на България и двата тима вече имат по 53, а равенствата са 39.

Армейците обаче могат да се похвалят с превъзходство по голова разлика, като са вкарали 206 попадения, а тези на сините вече са 199.  Левски бе с по-добър баланс в дербито за първенство от 7 ноември 1993 г., когато побеждава с 2:1. Любопитно е да се отбележи, че с успеха си с 1:0 на 1 август 2010 година след гол на Гара Дембле Левски дърпа с 10 победи пред ЦСКА в преките сблъсъци.

Оттогава насам обаче ЦСКА е доминаторът във вечното дерби. През последните години армейците наложиха осезаемо надмощие големия мач на България, а онзи ден изравниха победите и са с едни гърди напред по-голова разлика, пише „Тема спорт“.

Успехът във вторник бе третият за ЦСКА с 3:2 в историята на шампионатните сблъсъци с Левски. Първият случай е на 29 май 1960 г. Армейците водят на почивката с 1:0 след гол на Димитър Миланов, но малко след подновяването на играта сините обръщат с две бързи попадения на Димитър Йорданов до 50-ата минута.

Червените обаче стигат до крайния успех с точни удари на великото крило Иван Колев в 55-ата и 71-ата минута. Второто шампионатно дерби в историята, което завършва 3:2 за ЦСКА, е на 22 март 1980 г.  Тогава сините повеждат чрез Владимир Николчев, но още преди почивката армейците обръщат чрез Спас Джевизов и Марио Вълков. Джевизов бележи за втори път в 55-ата минута за 3:1, а Емил Спасов от дузпа в края оформя крайното 3:2.

За последно вечното дерби завършва при този резултат на 6 март 1999 г., но в полза на Левски. Двубоят се играе на стадион "Славия", а ЦСКА повежда в 8-ата минута чрез Милен Петков от дузпа. Сините обаче стигат до 3:1 след 2 гола на Георги Иванов-Гонзо и един на Александър Александров-Кривия. Асен Букарев оформя крайния резултат, а дебют за ЦСКА записва Димитър Бербатов.

От близо 20 години Левски (мачът в "Овча купел" 3:2) не е вкарвал повече от 2 гола в едно шампионатно дерби! За същия период ЦСКА реализира три пъти в цели 8 двубоя! Пет от тях са завършили 3:0, два - 3:1, а последният случай е 3:2 във вторник.

Левски е спечелил само едно от последните 14 вечни дербита за първенство - при обрата с 2:1 на 4 март 2017 г. под ръководството на Николай Митов. ЦСКА побеждава в 10 от тези срещи, а 3 са завършили наравно. В момента армейците са в серия от 6 поредни двубоя без поражение при баланс 4-2-0 и 14:6 голова разлика.

С успеха във вторник ЦСКА затвърди превъзходството си във вечното дерби през май. За червените това бе 9-а победа през този месец, равенствата са 6, а сините победи -5. Головата разлика е 32:25 в полза на армейците. Те вкараха 3 пъти и при предишното дерби през май - 3:0 на 28 май 2017 г.

Така ЦСКА вече е в серия от 16 поредни сблъсъка с Левски за първенство, в които неизменно се разписва. За последно червените не бележат при 1:0 за сините на 27 април 2012 г. В последвалите 16 вечни дербита за първенство балансът е 11-3-2 за армейците, а головата разлика - 31:12 в тяхна полза.

Вратарят на Левски Божидар Митрев допуска средно по 2 попадения във всяко свое участие във вечното дерби - за 7 двубоя под рамката е бил преодолян 14 пъти. В 3 от срещи те ЦСКА му вкарва по три пъти - 3:1 на 26 февруари 2011 г., 3:0 на 29 април 2017 г. и сега при 3:2 на 15 май. Митрев само веднъж запазва мрежата си суха - при дебюта си във вечното дерби на 9 май 2009 г. Тогава сините бият с 2:0 и впоследствие вдигат последната си титла към този момент.

Общо 12 гола в дербито са реализирани от бразилци, като най-много има Каранга - 3, а с по 2 вече са Паулинъо и Енрике, както и Мишел Платини. Португалските попадения пък станаха 10, като от тях само едно е в полза на Левски - на Жоао Силва при синята победа с 2:1 на 27 април 2013 г. Тиаго, Давид Симао и Арсенио са се разписвали по два пъти за ЦСКА.