Един от фаворитите за титлата в Англия – Ливърпул, започна сезона с фантастична победа от 4:0 над Уест Хям.

През всички 90 минути домакините от "Анфийлд" имаха пълно надмощие и нито за миг не оставиха съмнение в превъзходството си. С два гола се отличи Садио Мане (45, 53), въпреки че при второто му попадение останаха сериозни съмнения за засада. В 19-ата минута пък голямата звезда на мърсисайдци Мохамед Салах откри резултата. Крайното 4:0 оформи резервата Даниел Стъридж.

За целия мач гостите не създадоха сериозни проблеми пред Алисон Бекер и започнаха кампанията лошо, въпреки многото промени през лятото. В следващия кръг Ливърпул гостува на Кристъл Палас на 20 август, докато Уест Хям приема Борнемут (18 август).

Юрген Клоп заложи на двама дебютанти в стартовия състав – вратарят Алисон Бекер, купен от Рома и Наби Кейта, дошъл от Хофенхайм. Останалите нови попълнения – Фабиньо и Джердан Шакири, седнаха на пейката, като бразилецът не е напълно здрав след прекаран грип. Джо Гомес партнираше на Вирджил ван Дайк в центъра на защитата. Атаката поведе звездният тризъбец Мохамед Салах – Роберто Фирмино – Садио Мане.

В отбора на гостите имаше петима дебютанти от общо девет нови попълнения. Това бяха Лукас Фабиански, Райън Фредерикс, Фабиан Балбуена, Джак Уилшир и Фелипе Андерсон. Андрий Ярмоленко и Иса Диоп останаха резерви за Мануел Пелегрини, за когото това беше първи официален мач начело на Уест Хям.

Още в самото начало Ливърпул натисна и разчиташе на бързите Мохамед Салах и Садио Мане, които връхлитаха от дълбочина. Гостите обаче бяха подготвени за този добре познат подход на Юрген Клоп и използваха изкуствените засади като оръжие за противодействие. В 8-ата минута мърсисайдци бяха близо да преодоляванет на високо изнесената защитна линия на "чуковете" след бърза атака. Но в решаващия момент върналият се назад Майкъл Антонио изпревари дебнещия Мане.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=8ada63e99a" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

След четвърт час игра сенегалската звезда беше изведена, измъкна се от засадата, но не успя да овладее топката. В 19-ата минута Ливърпул все пак поведе. Наби Кейта проби между линиите и намери отляво Андрю Робъртсън. Той пусна успореден на голлинията пас и изскочилият от втора позиция Мохамед Салах откри головата си сметка за сезона – 1:0! В средата на полувремето "червените" бяха близо до втори гол, но Лукаш Фабиански спаси изстрела на Тред Александър-Арнолд от фаул.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=36ede97c1d" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

По-късно Жоржиньо Вайналдум се озова на чиста позиция, но мерникът му изневери. Уест Хям създаде първата си опасност в 27-ата минута. Марко Арнаутович беше намерен с дълъг пас, овладя по великолепен начин, но Алисон Бекер спаси удара му в далечния ъгъл. После Ливърпул изпусна фантастично положение. Роберто Фирмино пусна пас към Салах, който от вратарското поле не успя да преодолее Фабиански.

В самия край на полувремето Джеймс Милнър с едно докосване намери Мане, който нямаше как да сбърка пред опразнената врата за 2:0 за Ливърпул. В 53-ата минута африканецът отново се разписа след асистенция на Фирмино. При гола обаче останаха сериозни съмнения за засада, която не беше маркирана. В 88-ата минута Даниел Стъридж, който буквално преди секунди се появи на терена, оформи крайния резултат.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=27ce577b5b" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=5688fa066d" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ливърпул – Уест Хям 4:0

Голмайстори: 1:0 Салах (19), 3:0 Мане (45, 53), 4:0 Стъридж (88)

Ливърпул: Алисон; Александър-Арнолд, Гомес, Ван Дайк, Робъртсън; Вайналдум, Милнър, Кейта; Салах (88-Стъридж), Мане (82-Шакири), Фирмино (69-Хендерсън)
Мениджър: Юрген Клоп

Уест Хям: Фабиански; Фредерикс, Балбуена, Рийс (46-Снодграс), Огбона, Масуаку, Нобъл, Уилшир, Андерсон (62-Чичарито), Арнаутович (67-Ярмоленко), Антонио
Мениджър: Мануел Пелегрини