Барселона победи Ливърпул с класическото 3:0 в първа среща от полуфиналите на Шампионска лига, играна на стадион "Камп Ноу".

Двата отбора изпълниха очакванията на милионите си фенове и спретнаха атрактивен мач, който бе изпълнен с редица страхотни отигравания и голови положения. В надиграването каталунците бяха по-настоятелни и Луис Суарес (26') успя да се разпише. През втората част мърсисайдци стояха по-добре на терена. Напук на логиката обаче домакините нанесоха нов удар, като на сцената се появи Лионел Меси (75', 82'), който се разписа на два пъти и вече има 600 гола в своята кариера.

Така Барса ще излезе на "Анфийлд" със солидна доза самочувствие. Реваншът между двата тима ще бъде на 7 май (вторник) от 22:00 часа българско време.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/37y7-SZTWK0" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Двубоят започна вихрено, като и двата отбора "се хванаха за гушите", организирайки мощни атаки на скорост към двете врати. Първата по-сериозна опасност бе за сметката на домакините. В 4-ата минута Иван Ракитич се озова на удобна позиция за шут. Халфът обаче реши да подаде към Артуро Видал, което в крайна сметка не доведе до нищо.

Минута по-късно Садио Мане нахлу опасно в наказателното поле на каталунците и след лек контакт с Жерар Пике падна на земята. Съдията Бьорн Кайперс остана безмълвен.

В 14-ата минута Жорди Алба напредна по лявото крило и пусна остро подаване по земя към Лионел Меси. С едно докосване аржентинецът насочи топката към вратата, но Анди Робъртсън пресече удара. Нападателят все пак отново получи кълбото и се опита да избяга от навалицата около него. Топката се чукна в ръката на Жоел Матип, но съдията Кайперс подмина ситуацията след консултация с ВАР.

В 26-ата минута домакините поведоха в резултата. Отново Алба достави ниско прострелно центриране, което стигна до връхлитащия Луис Суарес. Уругваецът се хвърли на шпагат и засече подаването, пращайки топката във вратата - 1:0.

В 35-ата минута гостите бяха близо до изравнително попадение. Мохамед Салах пусна страхотен извеждащ пас от респектиращо разстояние, който намери Садио Мане. Сенегалецът се опита да нанесе своя удар с едно докосване, но топката мина над вратата. Така първото полувреме завърши без повече голове.

В началото на втората част мърсисайдци бяха много близо до гола. Джеймс Милнър получи топката на линията на пеналтерията и отправи силен диагонален изстрел, койото обаче бе отразен от Марк-Андре тер Стеген.

Силните минути за Ливърпул продължиха и Мохамед Салах също принуди немския вратар да показва класата си. Египтянинът шутира на метър от наказателното поле, но Тер Стеген се разтегна маскимално и изби.

В 59-ата минута нова добра атака за мърсисайдци завърши с остър удар по земя на Джеймс Милнър. Топката обаче бе насочена точно към средата на вратата и не представляваше проблем за Тер Стеген.

В 64-ата минута Меси извете Артуро Видал вляво от вратата. Халфът бе на добра позиция за стрелба, но предпочете да подаде към Суарес. Последвалият неуспешен пас на халфа предизвика гнева на аржентинската суперзвезда.

В 75-ата минута домакините удвоиха преднината си. Меси изведе великолепно Серхи Роберто в наказателното поле. С лека доза късмет футболистът отклони към Суарес. Уругваецът успя с коляно да насочи топката към вратата, но тя се удари в напречната греда и попадна в краката на Лео, който безпроблемно опъна мрежата на мърсисайдци.

Живата легенда на Барселона нанесе своя втори удар в 82-ата минута. Меси се разписа след фантастично изпълнение от пряк свободен удар. Топката летеше точно към сглобката на вратата и не остави шансове на вратаря Алисон.

Минута по-късно англичаните нацелиха греда. Салах се оказа на правилното място в правилното време след разбъркване в наказателното поле. Необезпокояван и от близка дистанция, египтянинът разтресе десния страничен стълб.

В добавеното време на срещата резервата Усман Дембеле направи два фрапантни пропуска, които можеха да направят загубата още по-болезнена за мърсисайдци.

Барселона - Ливърпул 3:0

Голмайстори: Луис Суарес (26'), Лионел Меси (75', 82')

Барселона: Тер Стеген, Роберто (Аленя 90+4'), Пике, Ленгле, Алба, Бускетс, Ракитич, Видал, Коутиньо (Семедо 60'), Меси, Суарес (Дембеле 90+3')
Треньор: Ернесто Валверде

Ливърпул: Алисон, Гомес, Ван Дайк, Матип, Робъртсън, Фабиньо, Милнър (Ориги 84'), Вайналдум (Фирмино 78'), Кейта (Хендерсън 24'), Мане, Салах
Мениджър: Юрген Клоп