Ливърпул продължава победния си марш във Висшата лига на Англия и въпреки измъчената домакинска победа с 2:1 над Брайтън успя да увеличи преднината си на върха в класирането. Големият герой за “червените” на “Анфийлд” бе Върджил Ван Дайк, който вкара и двата гола, като асистенциите достави Трент Александър-Арнолд.

В 76-та минута обаче Алисон бе изгонен с директен червен картон, а секунди по-късно гостите реализираха по куриозен начин от свободния удар чрез Люис Дънк. До края Ливърпул действа хаотично, но въпреки това стигна до победата, възползвайки се от равенството на Манчестър Сити 2:2 като гост на Нюкасъл в ранния двубой от кръга. Така след 14 изиграни мача Ливърпул е убедително на върха в класирането с 13 победи и равенство и 40 точки, с цели 11 повече от втория Манчестър Сити. Брайтън е на 15-та позиция с 15 точки.

Очаквано, Ливърпул започна много агресивно срещата и реши всичко само за 25 минути. Преди това обаче вратарят на Брайтън Мат Райън спаси по невероятен начин удар на Фирмино. Така се стигна до 18-та минута, когато Трент Александър-Арнолд центрира от свободен удар от дясното крило, а Върджил Ван Дайк нямаше как да бъде спрян във върховата точка на отскока си и с глава реализира за 1:0.

В следващите минути Ливърпул натисна още по-свирепо, но Райън показа страхотни рефлекси след удари на Фирмино и Мане. Така се стигна до 24-та минута, когато защитниците на “червените” повториха “упражнението”. Този път Трент центрира от ъглов удар, а Ван Дайк се извиси на близката греда и забоде топката под гредата - 2:0. Това бе 16-та асистенция на Александър-Арнолд от началото на календарната година, като във Висшата лига единствено Райън Фрейзън (17) има повече.

В заключителните минути на първата част хората на Юрген Клоп снижиха оборотите, докато гостите поеха контрола върху топката и имаха няколко изгодни ситуации за намаляване на резултата. В 36-та минута пробив на Прьопер завърши с хубав удар от границата на наказателното поле, но Алисон отрази. Малко след това пък Люис Дънк засече едно центриране на Бърн отляво, но прати топката над вратата. В заключителните секунди на първата част Ливърпул изгради изящна контраатака, преминала през Мане, Фирмино и Салах, но Окслейд-Чембърлейн стреля право в ръцете на Райън.

Второто полувреме започна с по-бавно темпо, като Ливърпул зае изчаквателна позиция. В 54-та минута Дънк отново стреля с глава, но отново не намери целта. Домакините отговориха с нов опасен удар на Окслейд-Чембърлейн, но Мат Райън отново показа класа и отрази.

Нещата станаха много интересни в 76-та минута, когато Алисон игра с ръка извън наказателното си поле и бе изгонен с директен червен картон. Бразилецът бе заменен от Адриан, чието първо докосване по топката бе…когато я извади от вратата си. При последвалия свободен удар Адриан още оправяше стената си, когато Люис Дънк стреля в опразнения ъгъл. Испанецът нямаше как да стигне и въпреки неговите протести и тези на съотборниците му, Мартин Актинсън призна гола - 1:2. До края Брайтън натисна и в 87-та минута Адриан успя да отрази много тежък удар на Аарън Мой от далечно разстояние.

Ливърпул - Брайтън 2:1

1:0 Върджил Ван Дайк 18'

2:0 Върджил Ван Дайк 24’

2:1 Люис Дънк 79'

Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Ловрен, Ван Дайк, Робъртсън, Хендерсън, Вайналдум, Окслейд-Чембърлейн (78 - Адриан), Салах (69 - Лалана), Мане, Фирмино (76 - Ориги)

Брайтън: Райън, Бърн, Дънк, Уебстър, Монтоя (69 - Алсат), Стивънс, Бисума (69 - Тросар), Прьопер, Мой, Грос, Конъли (76 - Мопе)