Борусия Дортмунд отпразнува своята 110-годишнина с разгромна победа над Фортуна Дюселдорф с 5:0 в двубой от 14-ия кръг на германската Бундеслига, игран на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Футболистите на треньора Лусиен Фавре, които играха с изцяло черни екипи по повод празника си, контролираха случващото се на терена почти през целия мач и заслужено поведоха в края на първото полувреме, след като Марко Ройс (42') успя да се разпише. През втората част заваляха головете и точни за домакините бяха Торган Азар (60'), Джейдън Санчо (63', 74') и отново Ройс (71').

Така Борусия вече се намира на третото място в класирането на първенството с актив от 26 точки, с 2 повече от Байерн Мюнхен, който загуби от Борусия Мьонхенгладбах с 1:2 и се срина до 6-ото място. Фортуна пък е на 16-о място с 12 пункта.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/yr_eAzQlRjg" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Домакините поеха инициативата след първия съдийски сигнал и стигнаха до интересно положение в 11-ата минута. Марко Ройс получи топката на границата на наказателното поле и отправи изстрел. Топката по някакъв начин успя да мине през куп от играчи, но Закари Стефън внимаваше и направи прекрасно спасяване.

В 22-ата минута избита от пеналтерията топка попадна в краката на Рафаел Гереро. Той шутира, но кълбото профуча покрай лявата греда на вратаря на гостите Стефън.

В 37-ата минута гостите можеха да изненадат неприятно играчите на Борусия. Центриране отляво стигна до Жан Цимер. Футболистът стреля от точката на дузпата, но топката премина на няколко сантиметра над напречната греда.

В края на полувремето логичното се случи. Лукаш Пишчек проби отдясно и центрира към Марко Ройс. Звездата на домакините овладя и прати топката в долния десен ъгъл - 1:0. При този резултат завърши и първото полувреме.

През втората част домакините продължиха да контролират случващото се на терена и в 53-ата минуда Джейдън Санчо прати топката във вратата. Голът му обаче беше отменен, заради засада.

В 60-ата минута "жълто-черните" все пак стигнаха до втори гол. Торган Азар демонстрира великолепна техника и проби в наказателното поле. Футболистът се изправи очи в очи с Закари Стефън и го преодоля за 2:0.

Само три минути по-късно резултатът стана класически. Страхотно двойно разиграване в пеналтерията между Ройс и Санчо завърши с диагонален изстрел на последния - 3:0.

В 71-ата минута Ройс се разписа за втори път в срещата. Той засече остро подаване отдясно на Азар и преодоля вратаря Стефън, пращайки топката между краката му.

Три минути по-късно падна нов гол. Санчо също се разписа за втори път. Ашраф Хакими пусна прекрасен пас към Санчо, който имаше лесната задача да прати топката във вратата за 5:0.

Борусия Дортмунд - Фортуна Дюселдорф 5:0

Голмайстори: Марко Ройс (42', 71'), Торган Азар (60'), Джейдън Санчо (63', 74')

Борусия: Бюрки, Пишчек (Балерди 78'), Аканджи, Загаду, Бранд (Дауд 78'), Витсел, Хакими, Гереро, Санчо, Азар, Ройс (Гьотце 74')
Треньор: Лусиен Фавре

Фортуна: Стефън, Цимерман, Касим, Хофман, Гийселман, Бодзек, Бейкър (Финк 67'), Моралес, Цимер (Ковнацки 59'), Томи (Баркок 67'), Хенингс
Треньор: Фридхелм Функел