Реал Мадрид се класира за финала за Суперкупата на Испания, след като победи Валенсия с 3:1 в полуфиналната среща, играна на стадион "Крал Абдула Спортс Сити".

Футболистите на треньора Зинедин Зидан наложиха играта си и до края на първото полувреме вече имаха два гола аванс, като техни реализатори бяха Тони Кроос (16') и Иско (39'). През вотрата част Лука Модрич (65') също се разписа и оформи класиката, а в добавеното време на двубоя Даниел Парехо (90+2') отбеляза почетното попадение за "прилепите".

Така Реал се класира за финала на Суперкупата, която тази година е с нов формат и се проведе в Саудитска Арабия. "Белия балет" очаква победителя от двойката Барселона - Атлетико Мадрид, които ще се изправят един срещу друг в четвъртък.

Двубоят започна равностойно, като двата отбора се опитваха да наложат териториално превъзходство, но интересните положения в началото на полуфиналната среща липсваха.

В 16-ата минута символичните гости поведоха в резултата. Тони Кроос отбеляза директно от ъглов удар. Той завъртя топката, която в крайна сметка се оплете в мрежата - 0:1.

В 29-ата минута "прилепите" бяха близо до изравнително попадение. Кевин Гамейро получи топката дълбоко в наказателното поле и шутира, но топката профуча високо над напречната греда.

Десет минути по-къано "белия балет" удвои преднината си. Иско беше на точното място в точното време, овладявайки избита топка около точката на дузпата и я прати неспасяемо във вратата.

Малко след това халфът на Реал засече с глава центриране от ъглов удар на Тони Кроос. Голмайсторът в днешния мач насочи топката към вратата, но тя нацели лявата греда. Така първото полувреме завърши без повече голове.

През втората част футболистите на Реал продължиха да контролират случващото се на терена. Лука Модрич пусна пас към Федерико Валверде, който не успя да придаде достатъчно сила и насоченост на удара си, за да причини проблеми на Хауме Доменех и вратарят изгледа как топката премина встрани от дясната му греда.

В 65-ата минута обаче хърватинът бе безпощаден. Носителят на Златната топка за 2018 година получи хитро подаване и отправи мощен изстрел, който остави безпомощен Доменех - 0:3.

Десет минути по-късно Тибо Куртоа демонстрира способността си да разчита играта и предотврати сериозна опасност. Денис Черишев бе много близо до достигането на извеждаща топка, но белгийският страж се намеси решаващо.

В 85-ата минута влезлият като резерва Мариано стреля от наказателното поле. Опитът изглеждаше в целта, но топката се отклони точно покрай лявата греда в последния момент.

В добавеното време на срещата символичните домакини получиха правото да изпълнят дузпва, след като Серхио Рамос игра с ръка в наказателното поле. Съдията Роберто дел Паломар се консултира с ВАР и посочи бялата точка. Даниел Парехо се нагърби с отговорността и не сгреши.

Валенсия - Реал Мадрид 1:3

Голмайстори: Тони Кроос (16'), Иско (39'), Лука Модрич (65'), Даниел Парехо (90+2'д.)

Валенсия: Доменех, Вас, Гамейро (Черишев 70'), Гарай, Гая, Коклен (Собрино 83'), Кондогбия (Гонсалес 58'), Парехо, Габриел, Солер, Торес
Треньор: Алберт Селадес

Реал: Куртоа, Валверде, Варан, Иско, Йович (Мариано 83'), Каземиро, Карвахал, Кроос, Менди (Марсело 71'), Модрич (Родригес 77'), Рамос
Треньор: Зинедин Зидан

Джида, стадион "Крал Абдула Спортс Сити"
Съдия: Роберто дел Паломар
Жълт картон:  Каземиро (Реал)