Аржентина направи грешна стъпка в битката за място на Мондиал 2018, след като завърши 0:0 на свой терен с Перу, докато по същото време Чили победи Еквадор с 2:1, а Уругвай си тръгна също с нулево равенство от Венецуела.

Така преди последния 18-и квалификационен кръг сигурен класирал се е само един отбор- Бразилия, който води в класирането с 38 точки след днешното 0:0 при гостуването си в Боливия. Уругвай е на 2-ата позиция с 28 и има малка преднина за втората директна квота.

От 3-ото до 7-ото място обаче са се вместили пет отбора, разделени от 2 точки. Два от тях могат да вземат директна квота, а един ще трябва да играе бараж. Други два обаче ще гледат Световното по телевизията в неудобно за тях време.

Чили се измъчи срещу Еквадор, след като стигна по драматичен начин до 2:1 и има 26 точки. Последната среща за шампионите от Копа Америка обаче е като гост на Бразилия в Сао Пауло и там победата ще бъде трудна задача. Общо взето чилийците имаха лоша година и до момента са регистрирали три поражения в последните си четири мача от кампанията.

В 22-ата минута обаче нападателят на мексиканския Тигрес- Едуардо Варгас откри резултата след подаване на Хорхе Валдивия. Алексис Санчес обаче беше в основата на гола, след като открадна топката в средата на терена и подаде на Валдивия, който продължи към Варгас и с удар от 11 метра не остави шанс на вратаря Максимо Бангера.

Ромарио Ибара обаче изравни в 84-ата минута за Еквадор за ужас на публиката на Естадио Давид Ареяно в Сантяго. Но Алексис Санчес, който в този мач беше над всички, вкара за 2:1 две минути по-късно с мощен изстрел от ъгъла на малкото наказателно поле.

Парагвай стигна до победа с 2:1 над Колумбия като гост и събра 24 точки, за да остави живи надеждите си за класиране живи. Колумбийците пък си направиха живота труден, тъй като остават с 26 точки и ще гостуват на вдъхновения отбор на Перу, измъкнал точка от визитата си на Аржентина.

Мачът в Баранкия си вървеше 0:0 до 78-ата минута, когато Радамел Фалкао даде преднина на домакините, но две грешки на вратаря Давид Оспина костваха победата. Оскар Кардосо изравни в 89-ата минута, след като довкара изпусната топка. А крайното 1:2 фиксира в 90+2-ата минута Антонио Сантабрия, чийто неособено силен удар по земя не беше уловен от вратаря.

Трудностите на Аржентина да бележи голове се затвърдиха и днес срещу Перу, а тимът така и не може да вдигне нивото въпреки смяната на трима треньори. Лео Меси имаше няколко възможности, а една от тях беше с рикошет в гърба на Анхел ди Мария, но вратарят Педро Халесе спаси. Джеферсон Фарфан имаше възможност да изненада домакините в края на първото полувреме, но далечният му удар излезе в аут.

Веднага след началото на второто полувреме Аржентина тръгна по-мощно в атака, като Меси разтресе страничната греда, а вратарят Халесе се намеси и при добавките. Лукас Билия, Папу Гомес и Емилиано Риджони след подаване на Меси също бяха отчаяни от вратаря на перуанците.

Опитният халф Фернандо Гаго се появи на терена в 60-ата минута, но 10 по-късно трябваше да напусне терена, след като играч на гостите го контузи със зверско влизане. Нападателят на Перу Паоло Гереро можеше да убие надеждите на Аржентина за класиране с изпълнение на фаул накрая, но вратарят Серхио Ромеро бутна топката над гредата в корнер.

Програма за последния кръг на 11-и октомври:
Парагвай- Венецуела, Бразилия- Чили, Еквадор- Аржентина, Перу- Колумбия, Уургвай- Боливия

Заб.: Първите четири отбора се класират директно за Световното първенство, а заелият 5-о място играе бараж с представител на зона Азия за още една квота.