Един от фаворитите в турнира Лига Европа Арсенал (Лондон) се справи с 4:2 с украинския Ворскла (Полтава) в група Е, а Динамо (Загреб) разгроми изненадващо с 4:1 турския гранд Фенербахче.

Два гола за Арсенал в Лондон вкара Пиер-Емерик Обамеянг, който отбеляза първото и третото попадение. Дани Уелбек в 48-ата минута и Месут Йозил в 74-ата реализираха другите две попадения, а едва тогава украинците върнаха два гола.

Изет Хайрович също беше точен на два пъти за успеха на Динамо (Загреб) срещу турския Фенербахче, а по един път отбелязаха Иван Шунийч (за 1:0 в 15-ата минута) и детето-чудо Дани Олмо в 60а-ата минута за 4:1. Роман Нойщедтер в 47-ата минута намали на 1:2 за гостите, които не знаеха как да противодействат на разигралите се хървати.

Българското участие в късната сесия на 1-ия кръг включваше домакинството на Лудогорец срещу Байер (Леверкузен), която завърши 2:3, както и участие на още един играч и една съдийска бригада. В група А кипърският АЕК Ларнака падна с 0:1 от Цюрих на стадион ГСП в Никозия. Единственият гол беше дело на Бенямин Кололи от дузпа в 61-ата минута.

Симеон Славчев не успя да се възстанови от травма и не игра за азербайджанския Карабах, който падна с 0:2 при гостуването си на Спортинг (Лисабон) в група Е. Една много важна загуба- Симеон Славчев. Българинът много искаше да играе против своя бивш клуб в Лисабон и да докаже, че несправедливо не са му дали шанс. Но травмата си каза последната дума. Явно съдбата му е да не играе на лЖозе Алваладеы не само за домакините, но и против тях, написа сайтът azerisport.com.

Eдинсон Йорданов се появи в края на мача за Дюделанж (Люксембург) на мястото на ветерана Кевин Малже. Дебюнтатите и сензация в турнира обаче трябваше да се примирят с поражение с 0:1 от Милан в група F. Единственото попадание вкара Гонсало Игуаин в 59-ата минута след подаване на Самуел Кастийехо. Милан, за разлика от Арсенал, трябваше да положи доста усилия, за да си тръгне с три точки от Великото херцогство.

Българският съдия Георги Кабаков ръководи срещата Копенхаген (Дания)- Зенит (Санкт Петербург), която завърши 1:1. В 67-ата минута пловдивчанинът справедливо отмени попадение на Александър Ерохин от гостите, след като видя, че той си е помогнал с ръка. Сайтът http://www.ilsussidiario.net отбелязва, че роденият през 1986-а година Кабаков няма много опит в Европа, но се е справил прилично.

Георги Миланов стартира като титуляр, но тимът му МОЛ Види почна с поражение в Лига Европа. Също загуба инкасира и Спартак (Москва) при визитата си на Рапид (Виена), където Ивелин Попов влезе като резерва. И двата тима с българско участие паднаха с по 0:2. Фаворитите Севиля, Челси, Лацио и Бешикташ стартираха с пълен актив от точки, като особено убедителни бяха испанците.

Миланов беше заменен от Силвестър Хандя при резултат 0:1. Иначе българинът беше санкциониран с жълт картон в 30-ата минута след спиране на атака на противника в центъра на терена срещу Антон Драгун. Иначе роденият в Гара Левски полузащитник опита два пъти да се разпише с удари, както и изпълни няколко свободни удара.

Гостите от Беларус откриха резултата чрез Ясе Туоминен в 27-ата минута и в 85-ата минута удвоиха чрез Егор Филипенко. Те останаха в края с 10 човека заради втория жълт картон на Филипович. Двата отбора са в група L, в която Челси измъкна минимална победа с 1:0 над ПАОК (Солун). Единственото попадение вкара Вилиан в 7-ата минута.

Мерт Мулдюр в 50-ата минута и Томас Мург в 68-ата минута се разписаха за виенчани. Руските медии пък посочиха, че първото попадение в мача е автогол на Артьом Тимофеев. Ивелин Попов влезе в 74-ата минута на мястото на Педро Роча и веднага внесе острота в атаките на своите. В 78-ата и в 84-ата минути негови подавания не бяха оползотворени от Зе Луиш.

В другата среща Виляреал не успя да прекърши възродения шотландски Глазгоу Рейнджърс и двата отбора завършиха 2:2. Карлос Бака откри резултата за домакините още в 1-ата минута, но крайното 2:2 оформи ветерана Кайл Лафърти, който спечели доверието на мениджъра Стивън Джерард.

В група J Севиля размаза Стандарт Лиеж (Белгия) с 5:1. По два гола вкараха Евер Банега- първият и последният, и Уисам Бен Ядер, а Франко Васкес направи 2:1. Гостите от Белгия изравниха чрез Муса Дженепо в 39-ата минута. В същата група минимална победа с 1:0 постигна руският ФК Краснодар при гостуването си на Акхисар Беледие (Турция) с гол на шведа Виктор Клаесон в средата на първото полувреме.

В група Н Лацио победи Аполон (Лимасол, Кипър) с 2:1, като през първото полувреме буквално не остави шансове на гостите. В другата среща от потока Айнтрахт (Франкфурт) стигна до успеха с гол на Лука Йович в 86-ата минута.

Бешикташ отнесе в група I дебютанта в групите на турнира Сарпсборг (Норвегия) с 3:1, като норвежците се разписаха буквално в последната атака. Генк отнесе шведския Малмьо с 2:0.

Вижте всички резултати и голмайстори:

Виляреал – Рейнджърс 2:2
1:0 Карлос Бака (1), 1:1 Скот Арфилд (67), 2:1 Жерар Морено (69), 2:2 Кайл Лафърти (76)

МОЛ Види – БАТЕ Борисов 0:2
0:1 Хасе Туоминен (27), 0:2 Егор Филипенко (85)

Севиля – Стандард (Лиеж) 5:1
1:0 Евер Банега (8), 1:1 Муса Дженепо (39), 2:1 Франко Васкес (41), 3:1 Висам Бен Йедер (49), 4:1 Висам Бен Йедер (70), 5:1 Евер Банега (74-дузпа)

Бешикташ – Сарпсборг 3:1
1:0 Райън Бабел (51), 2:0 Енцо Роко (69), 3:0 Джермейн Ленс (82), 3:1 Закариасен (90+4)

Рапид (Виена) – Спартак (Москва) 2:0
1:0 Артьом Тимофеев (50-автогол), 2:0 Томас Мург (68)

Динамо (Киев) – Астана 2:2
1:0 Виктор Циганков (11), 1:1 Марин Аничич (21), 2:1 Денис Гармаш (45+2), 2:2 Роман Муртазаев (90+5)

Генк – Малмьо 2:0
1:0 Леандро Тросард (37), 2:0 Мбвана Самата (71)

ПАОК – Челси 0:1
0:1 Вилиан (7)

Лацио – Аполон (Лимасол) 2:1
1:0 Луис Алберто (14) 2:0 Чиро Имобиле (84-дузпа), 2:1 Емилио Зелая (88)

Акхисарспор – Краснодар 0:1
0:1 Виктор Клаесон (26)

Олимпик (Марсилия) – Айнтрахт (Франкфурт) 1:2
1:0 Лукас Окампос (3), 1:1 Лукас Торо (52), 1:2 Лука Йович (89)

Рен – Яблонец 2:1
1:0 Исмаила Сар (31), 1:1 Михал Травник (54), 2:1 Хатем Бен Арфа (90-дузпа)

РазенБалшпорт (Лайпциг) – Ред Бул (Залцбург) 2:3
0:1 Мунас Дабур (20), 0:2 Aмаду Хайдара (22), 1:2 Конрад Лаймер (70), 2:2 Юсуф Поулсен (82), 2:3 Фредрик Гулбрандсен (89)

Селтик – Розенборг 1:0
1:0 Лий Грифитс (87)

Лудогорец – Байер (Леверкузен) 2:3
1:0 Клаудиу Кешерю (8), 2:0 Марселиньо (31),  2:1 Кай Хавертц (38), 2:2 Исак Телин (64), 2:3 Кай Хавертц

ФК Копенхаген – Зенит 1:1
0:1 Роберт Мак (44), 1:1 Пиерос Сотириу (63)

Дюделанж – Милан 0:1
0:1 Гонсало Игуаин (59)

Динамо (Загреб) – Фенербахче 4:1
1:0 Иван Сунжич (17), 2:0 Изет Хайрович (27), 2:1 Роман Нойщадер (47), 3:1 Изет Хайрович (57), 4:1 Даниел Олмо (60)

Олимпиакос – Бетис 0:0

Арсенал – Ворскла 4:2
1:0 Пиер-Емерик Обамеянг (32), 2:0 Дани Уелбек (49),  3:0 Пиер-Емерик Обамеянг (54), 4:0 Месут Йозил (74), 4:1 Володимир Чеснаков (77), 4:2 Вячеслав Шарпар (90+4)

Славия (Прага) – Бордо 1:0
1:0 Яромир Змрхал (35)

Спартак (Търнава) – Андерлехт 1:0
1:0 Матей Оравец (79)

Спортинг (Лисабон) – Карабах 2:0
1:0 Рафиня (54), 2:0 Жоване Кабрал (88)

АЕК Ларнака – Цюрих 0:1

0:1 Бенджамин Кололи (61-дузпа)