Роджър Федерер спечели за 18-и пореден път първия си мач на откритото първенство по тенис на САЩ, с което направи една малка крачка към евентуален четвъртфинален сблъсък с Новак Джокович. 20-кратният победител на турнири от Големия шлем заби 14 аса в полето на японеца Йошихито Нишиока и в крайна сметка спечели с 6:2, 6:2, 6:4 на "Артър Аш".

Федерер спаси първите осем шанса за пробив на поставения на 177-о място в ранглистата Нишиока, преди да сгреши на форхенд в деветото разиграване. Това обаче се случи едва при опит за затваряне на мача при 5:2 в третия сет. До този момент бяха изминали час и 45 минути, а срещата продължи само още седем, защото швейцарецът спечели следващото си подаване на с втория мачбол за крайната победа. Федерер, поставен под номер 2 в схемата, преследва шеста титла в САЩ, но и първа от десетилетие насам. Той ще срещне Джокович, ако всеки един от тях спечели по още три мача.

Сърбинът стартира тазгодишния турнир под парещото слънце в Съединените щати и дори взе две кратки прекъсвания, след като се почувства зле по време на четирите сета срещу Мартон Дучович. Джокович, който играеше първия си мач на турнира от загубения финал срещу Стан Вавринка през 2016-а, напусна корта за десетина минути след третия и четвъртия сет, но доигра срещата и спечели с 6:3, 3:6, 6:4, 6:0. Мачът продължи 2:59 часа.

След края Джокович обясни, че е взел две ледени бани за отмора. От подобно нещо не се нуждаеше далеч по-младият Александър Зверев, който победи непоставения канадец Питър Полански с 6:2, 6:1, 6:2. 21-годишният германец налагаше ледени торби около врата си при паузите за смяна на полетата, но не показа признаци на умора.

Контузия класира Марин Чилич в следващия кръг. Шампионът от 2014-а година спечели със 7:5, 6:1 първите два сета срещу румънеца Мариус Копил, който получи травма и прекрати участието си на турнира. Ник Кириос пък се наложи със 7:5, 2:6, 6:4, 6:2 срещу Раду Албот, а Кей Нишикори победи Максимилиан Мартерер с 6:2, 6:2, 6:3 след само 1:44 часа на корта.

Срещи от първия кръг на поставените в основната схема при мъжете на Откритото първенство на САЩ по тенис:

2-Роджър Федерер (Швейцария) - Йошихито Нишиока (Япония) - 6:2, 6:2, 6:4
4-Александър Зверев (Германия) - Петер Полански (Канада) - 6:2, 6:1, 6:2
6-Новак Джокович (Сърбия) - Мартон Фучович (Унгария) - 6:3, 3:6, 6:4, 6:0
7-Марин Чилич (Хърватия) - Мариус Копил (Румъния) - 7:5, 6:1, 1:1 и отказ на румънеца
10-Давид Гофен (Белгия) - Федерико Гайо (Италия) - 6:2, 6:4, 7:6(5)
12-Пабло Кареньо-БУста (Испания) - Малек Джазири (Тунис) - 7:5, 6:2, 6:2
13-Диего Шварцман (Аржентина) - Федерико Делбонис (Аржентина) - 6:2, 7:6(6), 6:2
14-Фабио Фонини (Италия) - Майкъл Мо (САЩ) - 4:6, 6:2, 6:4, 7:6(4)
17-Люка Пуй (Франция) - Яник Маден (Германия) - 7:6(6), 6:2, 7:5
21-Кей Нишикори (Япония) - Максимилиан Мартерер (Германия) - 6:2, 6:2, 6:3
23-Хьон Чун (Република Корея) - Рикардас Беранкис (Литва) - 4:6, 7:6(6), 6:0, 2:0 и отказ на Беранкис
26-Ришар Гаске (Франция)- Юичи Сугита (Япония) - 6:3, 6:1, 6:3
Франсис Тиафоу (САЩ) - 29-Адриан Манарино (Франция) - 6:1, 6:4, 4:6, 6:4
Жулиен Бенето (Франция) - 22-Марко Чекинато (Италия) - 2:6, 7:6(5), 6:3, 6:4
Матю Ебдън (Австралия) - 32-Филип Крайнович (Сърбия) - 7:6(1), 6:7(5), 4:6, 6:1, 4:1 и отказ на Крайнович
30-Ник Кириос (Австралия) - Раду Албот (Молдова) - 7:5, 2:6, 6:4, 6:2