САЩ, Бразилия, Сърбия и Италия са първите четири отбора със сигурно място в третата фаза на световното първенство по волейбол за мъже.

Американците победиха България и разочароваха родната публика в зала "Арена Армеец" в събота вечер, с което постигнаха седма поредна победа и останаха без поражение на върха в група "G". В другия мач Канада победи с 3:2 Иран (25:20, 20:25, 25:15, 23:25, 15:12), като двама северноамериканци - Джон Гордън Перен и Николас Хоуг, завършиха с по 29 точки.

Домакините от Италия пък си осигуриха първата позиция в поток "Е", когато изравниха срещу Русия в четвъртия гейм. Домакините на мача в Милано все пак пропуснаха да зарадват зрителите в залата и с победа, след като отстъпиха с 2:3 (25:19, 18:25, 21:25, 25:19, 11:15).

Бразилия също си осигури първата позиция в група "F", след като надви Словения с 3:0 (25:22, 25:21, 25:16) в историческия първи мач между двата отбора на най-високо ниво. В края на тази среща започнаха да празнуват и сърбите, които вече няма как да загубят мястото си за Торино, дори да бъдат втори в поток "Н" във Варна. Те надвиха Аржентина с 3:0 (25:18, 25:22, 25:22) и са с точка пред отбора на Полша, както и две пред Франция.

Аржентина, Канада, Иран и Словения вече нямат шанс да продължат напред в надпреварата, докато Белгия, България, Франция, Холандия, световният шампион Полша и Русия ще се борят за последните две квоти, но шансовете на "лъвовете" са минимални.

По-късно днес България посреща Канада. Волейболистите на Пламен Константинов ще търсят задължителна победа срещу "кленовите листа", за да се класират за финалната шестица на надпреварата в Торино (Италия). Но и успех с 3:0 не ни гарантира продължаване към 1/2-финалната фаза.