Двукратният шампион Роджър Федерер (Швейцария) започна с победа защитата на титлата си на турнира по тенис на твърди кортове от сериите "Мастърс" в Шанхай с награден фонд 7 милиона долара.

37-годишният швейцарец постигна труден успех над Даниил Медведев (Русия) с 6:4, 4:6, 6:4 за 1:53 часа. Федерер направи пробив в деветия гейм по пътя си към успеха в първия сет.

22-годишният руснак, който в неделя спечели титлата на турнир в Токио, взе подаването на Федерер в последния гейм на втората част и изравни резултата. В решаващия трети сет Федерер, който е носител на 20 титли от Големия шлем, спечели последните три гейма и приключи двубоя с първия си мачбол.

Швейцарецът, който спечели титлите в Шанхай през 2014 и 2017 година, ще играе в третия кръг срещу Роберто Баутиста-Агут (Испания), който елиминира Макензи Макдоналд (САЩ) с 3:6, 6:4, 6:1.

Номер 8 в схемата Кей Нишикори (Япония) също продължава напред в турнира след успех над китайския тийнейджър У Ибин с 3:6, 6:0, 6:3 за 1:40 часа. Японецът изненадващо загуби първия сет, но доминираше изцяло в следващите две части.

В третия кръг Нишикори ще играе срещу американеца Сам Куери, който победи сънародника си Тейлър Фритц с 6:3, 6:7(4), 7:5 за 1:53 часа.