Европейският шампион Португалия постигна втора победа в Лигата на нациите, след като спечели гостуването си в Полша с 3:2 в атрактивен двубой и вече има 6 точки.

Без Кристиано Роналдо иберийците изостанаха, но впоследствие стигнаха до обрат, с който на практика си осигуряват място в следващата фаза. Поляците остават с точка, колкото има и другия тим в групата – Италия.

На стадиона в Шльонск още в началото Кшищоф Пионтек опита късмета си за домакините, но стреля в тялото на Руи Патрисио. След това поляците претендираха за дузпа, но не получиха такава. Гостите отговориха с една отклонена топка от Андре Силва, която премина над вратата.

Тънка засада спря опасна атака на поляците, които определено стартираха по-добре и в 18-ата минута домакините поведоха, а героят очаквано бе Пионтек. Курзава сложи топката на главата на съотборника си, който естествено не пропусна да реализира. Така 23-годишният нападател продължи с невероятното си представяне от началото на сезона, като има 13 гола в 8 мача за Дженоа.

Иберийците веднага опитаха да отговорят, като подобриха играта си, но се затрудняваха да създават добри положения. Въпреки това в 31-ата минута гостите изравниха. Бернардо Силва подаде вдясно към Кансело, който комбинира с Пици, последва подаване пред вратата, където Андре Силва бе непокрит и без проблеми засече в мрежата.

Веднага след това Пици стреля фалцово, но Фабиански спаси, а малко по-късно се справи и с опит на Рафа, след като португалците определено станаха опасни. Логично гостите стигнаха и до обрат в резултата. В 42-ата минута Невес даде отличен пас към Рафа зад защитата на Полша. Последният заобиколи Фабиански и стреля към вратата, а в опита си да избие Камил Глик отклони топката в собствената си врата.

Няколко минути след началото на второто полувреме португалците окончателно си гарантираха триумфа и то със страхотен гол. Бернардо Силва получи отдясно, влезе към центъра, преодоля няколко съперници и след това с великолепен удар завъртя топката към далечния ъгъл, за да направи 3:1.

Попадението до голяма шокира домакините, които дълго време не успяха да стигнат до нищо опасно пред вратата на противника, но в 77-ата минута върнаха интригата. Резервата Блашчиковски реализира, след като Пепе се размина с едно центриране, при което обаче останаха съмнения дали топката не е напуснала очертанията на терена.

Голът даде надежди на поляците, които натиснаха, вдъхновени и от феновете си, но в 84-ата минута Кедзиора трябваше да блокира удара на Ренато Санчес, който бе преодолял и вратаря Фабиански и изглеждаше сигурно, че ще вкара.

В добавеното време влезият секунди по-рано Бруно Фернандес успя да стреля от чиста позиция над вратата на домакините, но все пак португалците удържаха аванса си и спечелиха ценен успех.

Полша – Португалия 2:3

1:0 Пионтек 18
1:1 Андре Силва 31
1:2 Глик 42 автогол
1:3 Б. Силва 52
2:3 Блашчиковски 77

Полша: Фабиански, Бережински, Глик, Беднарек, Йдрейчик, Желински (46 Кедзиора), Криховяк, Клих (63 Блашчиковски), Курзава (64 Гросицки), Левандовски, Пионтек
Португалия: Руи Патрисио, Кансело, Пепе, Диас, Марио Руи, Пици (75 Ренато Санчес), Невес, Карвальо, Б. Силва (91 Бруно Фернандес), А. Силва, Рафа (85 Данило)