Барселона постигна наглед лесна домакинска победа с 3:0 над Райо Валекано в предпоследния 37-ми кръг на Ла Лига. Роберт Левандовски (3) бе дал ранен аванс на каталунците, след който гостите изпуснаха няколко изгодни ситуации. През втората част обаче в рамките на три минути резервата Педри (72, 75) реши всичко в мача.

Така Барселона си осигури второто място в класирането с актив от 82 точки, на цели 12 от шампиона Реал Мадрид. Другият каталунски тим Жирона е трети със 78. Райо Валекано вече си бе осигурил участие в Ла Лига и през следващия сезон. Столичани са на 16-та позиция с 38 точки. В последния кръг следващата събота Барселона гостува на Севиля, а Райо Валекано е домакин на Атлетик Билбао.

Тимът на Шави Ернандес си осигури много рано в мача спокойствие, след като още в третата минута Роберт Левандовски откри резултата. Полякът получи страхотно подаване от Ламин Ямал в наказателното поле, укроти си топката на гърди и от въздуха отправи удар, който нямаше кка да бъде спасен.

Гостите имаха своите шансове, като в следващите минути Тер Стеген отрази удар на Флориан Лежюн, а шут на Серхио Камейо мина на сантиметри от вратата. До края на полувремето Барса контролираше събитията и имаше още ситуации за гол, като най-чистата беше пропусната от Лева.

В началото на второто полувреме Тер Стеген отново показа класа след шут на Алваро Гарсия. Барса отвърна с хубав шут на Фермин Лопес, но Столе Димитриевски също бе на висота.

В 70-та минута Иси Паласон беше оставен непокрит в наказателното поле на каталунците след подаване от дясното крило. Халфът стреля добре по диагонала, но Тер Стеген отново спаси. Само две минути по-късно Жоао Феликс също опита късмета си, но вратарят на Райо Валекано отново показа добри рефлекси. Топката обаче попадна у Педри, който успя да отправи удар от трудна позиция и да направи 2:0.

В 75-та минута Педри реши тотално спора в срещата. Халфът получи прекрасно далечно подаване от Роналд Араухо и останал сам срещу стража на гостите успя да го преодолее за втори път в срещата - 3:0 за Барса.

Барселона - Райо Валекано 3:0

1:0 Роберт Левандовски 3’