Ливърпул вдигна титлата на Англия след 30-годишно прекъсване и голово шоу срещу Челси, завършило 5:3 за Червените в последното им домакинство за сезона.

Мачът предложи много емоции, а след него последва шоу с фойерверки, за да дойде и мечтаният момент, при който легендата Кени Далглиш даде трофея на капитана Джордън Хендерсън. Това се случи на специална сцена изградена на трибуната „Коп“, останала празна, както и целия стадион заради мерките срещу коронавируса. Това обаче не помрачи големия момент.

Мърсисайдци триумфираха още на 25 юни, след изключителен сезон, в който доминираха от началото до края и макар и да не успяха да спечелят всичките си домакинства, записаха само едно равенство в тях и вече в 59 поредни мача у дома са без загуба в първенството.

Загубата остави Челси на четвърто място и участието в Шампионската лига ще трябва да бъде гарантирано в последния кръг, когато тимът ще посрещне трудния за преодоляване състав на Уулвърхемптън и ще се нуждае от точка, за да си гарантира позицията.

Манчестър Юнайтед не успя да се възползва напълно от поражението на лондончани, след като стигна само до 1:1 срещу Уест Хям у дома. Пол Погба направи странна дузпа в края на първото полувреме, вкарана от Михаил Антонио, но малко след почивката Мейсън Грийнууд изравни в своето 50-о участие за Червените. Младокът стана най-младият стигнал до тази граница за клуба от Райън Гигс през 1992-а.

Точката гарантира оцеляването на Чуковете, докато Юнайтед ще излезе в директен мач срещу Лестър за класиране в Топ 4, като равенството ще гарантира позицията на състава на Оле Гунар Солскяер.

Лисиците пък ще се нуждаят само от победа, след като допуснаха 0:3 на терена на Тотнъм, който спечели за пореден път с пестелива и неособено блестяща игра. Головете паднаха още до почивката, като Хари Кейн пак вкара на два пъти, за да могат Шпорите да запазят шансове за място в Топ 6.

Освен това за 4-и пореден сезон тимът ще завърши пред местния съперник Арсенал, който след победите над Ливърпул и Манчестър  Сити за ФА Къп, бе приземен от Астън Вила и загуби с 0:1.

Бирмингамци нямаха успех у дома над Артилеристите от 1998-а година или в 17 поредни мача, но сега играха вдъхновено и можеха да спечелят и по-убедително. Лондончани разочароваха, като дори не стигнаха до точен удар във вратата. Това гарантира и най-лошата позиция в шампиона на състава от 25 години, тъй като в най-добрия случай вече могат да завършат 8-и, докато от 1996-а насам Арсенал неизменно бе в топ 6.

Победата бе ключова за Вила в битката за оцеляване, тъй като тимът настигна по точки Уотфорд и има един гол по-добра голова разлика. Стършелите решиха да освободят Найджъл Пиърсън преди последните си два мача, но това не даде резултат и те паднаха с 0:4 от Манчестър Сити, което ги поставя в много трудна позиция преди последните мачове.

Борнемут също загуби, този път от Саутхемптън с 0:2 и е в най-трудната позиция от замесените в борбата за спасение. Като само някакво отлично стечение на обстоятелствата ще го спаси. Брайтън обаче оцеля и на теория след тактическо 0:0 срещу Нюкасъл, което донесе скъпоценната точка.

Ливърпул – Челси    5:3
1:0 Кейта 23, 2:0 Александър-Арнолд 38, 3:0 Вайналдум 43, 3:1 Жиру 45+3, 4:1 Фирмино 54, 4:2 Ейбрахам 61, 4:3 Пулишич 73, 5:3 Окслейд-Чембърлейн 84