Леванте и Барселона завършиха 1:1 в среща от 20-я кръг на испанската Ла Лига, която се игра на стадион "Сиудад де Валенсия".

Домакините изненадващо откриха резултата още в началото на срещата, когато Винтра засече с глава центриране от корнер.

Каталунците отговориха с подобно попадение. Жерард Пике вкара първия си шампионатен гол от близо 11 месеца насам, възползвайки се от центрирането на Шави.

"Блаугранас" увеличи оборотите след почивката, но с чудесни намеси се отличи вратарят на тима от Валенсия Навас.

Барселона остана на върха с 51 точки, но вече авансът на отбора пред Реал Мадрид и Атлетико Мадрид е само една точка. Леванте е 11-ти в 24 пункта.

Барса взе инициативата още от самото начало, но добре подредената защита на Леванте затрудняваше максимално шампионите. Лео Меси бе изведен зад гърба на отбраната, но правилно бе вдигната засада.

В десетата минута домакините изненадващо откриха резултата още при първата си възможност. Иванщиц центрира от корнер и от близо шест метра Лукас Винтра надскочи Фабрегас и Пике, нанасяйки безпощаден удар с глава.

Каталунците реагираха незабавно - Шави разтегли по прекрасен начин зад защитния вал на противника. Монтоя достигна топката в наказателното поле и се опита да намери свой съотборник в центъра, но вратарят Навас се хвърли и улови.

Четвърт час след началния съдийски сигнал Диоп опита зрелищен изстрел от воле, но топката прелетя много далеч от целта. На отсрещната врата Педро се опита да изненада Навас, но последният внимаваше.

В 19-тата минута Барселона изравни резултата с гол-близнак на този на домакините. Шави центрира от корнер и от шест метра Жерард Пике скочи най-високо, забивайки кълбото с глава в мрежата зад Навас. Това бе първи гол на Пике в първенството от близо 11 месеца.

Макар да се защитаваха агресивно и дълбоко в своята половина, момчетата на Хоакин Капарос правеха впечатление с бързото пакетно придвижване по терена, което затрудняваше "блаугранас".

Двата отбора продължиха да играят на изключително високи обороти, влизайки твърдо за всяка спорна топка. Лео Меси спринтира отдясно и след като първоначално бе спрян, успя да върне за връхлитащия Шави. Неговият шут обаче профуча покрай лявата греда.

Лионел Меси застана зад топката при пряк свободен удар за своя отбор, но техничният изстрел на аржентинеца от над двайсет метра мина покрай дясната греда.

След подновяването на играта Монтоя отправи точен, но слаб удар по посока вратата на съперника. Навас бе застанал на правилното място и улови. После Навас спаси снаряд на Шави от дистанция.

Бе изминал почти един час игра, когато Меси се втурна напред, бе изведен по прекрасен начин с петичка от Фабрегас, но вратарят на Леванте спаси удара с левачката на аржентинеца. Педро опита добавка, но Навас спаси! Вратарят обра овациите с трето поредно спасяване в рамките на секунди, когато отрази и удара с глава на Меси!

Последва нова бърза акция на каталунците по лявото крило - Алба получи топката и веднага подаде към Лео Меси, чийто шут от десетина метра с левачката отново бе париран.

При една от редките атаки на Леванте през второто полувреме Мате центрира отляво към далечната греда, където Лопес стреля от воле, но спечели само корнер. После Валдес спаси шут на Иваншиц. Последният отправи нов снаряд в 77-та минута, но вратарят на гостите отново спаси.

Барса продължи да натиска, но момчетата на Херардо Мартино не можеха да стигнат до нов изстрел. В 85-тта минута Тей шутира технично, но Навас изби с върха на пръстите си.

На отсрещната врата Лопес би право в ръцете на Валдес след бърза контраатака на домакините, вместо да подаде вляво към свободния Анхел. В добавеното време Алексис Санчес стреля силно в наказателното поле на домакините, но ударът му бе блокиран.

Леванте - Барселона  1:1

1:0  Лукас Винтра - 10'

1:1  Жерард Пике - 19'

Леванте:  Навас, Наваро, Винтра, Лопес, Хуанфран, Мате, Диоп, Ел Жар (Анхел - 56'), Карабелас, Иваншиц (Пинто - 87'), Гарсия (Адуа - 72')

Барселона: Валдес, Пике, Масчерано, Алба, Монтоя, Бускетс, Шави (Донгу - 84'), Фабрегас (Роберто - 73'), Меси, Педро (Тейо - 77'), Алексис Санчес