С хеттрик на Лео Меси Барселона разфасова Севиля с 5:1 в исторически двубой от 12-ия кръг на испанската Ла Лига, игран на стадион "Ноу Камп".

Каталунците откриха резултата чрез Лео Меси от пряк свободен удар. До края на първата част момчетата на Луис Енрике имаха пълно превъзходство, но не успяха да вкарат нов гол.

Втората част започна вихрено - с два гола на играчи на Барса. Първо Жорди Алба си вкара автогол, но две минути след това Неймар възстанови преднината на домакините, засичайки с глава центрирането на Шави.

В средата на втората част Луис Суарес записа асистенция, слагайки топката на главата на Иван Ракитич, който наказа бившия си тим.

Малко след това Меси вкара след пас на Неймар, записвайки своя 252-и гол в Ла Лига, с което той подобри поставения през 1955 година рекорд на Телмо Сара. Шест минути по-късно Меси оформи своя хеттрик.

Барса събра 28 точки и се изкачи на втора позиция, изоставайки с два пункта от лидера Реал. Севиля е пети с 23 точки.

Барса стартира по-дейно и в началото имаше претенции за нарушение на границата на наказателното поле на Карисо срещу Лео Меси, но реферът даде знак играта да продължи. След поредица от карамболи пред дъгата топката стигна до Меси, но неговият техничен удар попадна в прегръдката на Бето.

Неймар пробва мощен удар извън наказателното поле, но футболист на противника подложи тялото си и парира. Домакините имаха претенции и за нарушение срещу Алба в наказателното поле, но отново не последва съдийски сигнал.

В средата на първото полувреме Барса получи право да изпълни пряк свободен удар пред дъгата. Лео Меси застана зад топката и я завъртя майсторски над стената, забивайки истински кинжал в горния ляв удар. Това бе гол №251 за Лео в Ла Лига, с което той изравни рекордьора Телмо Сара, поставил върховото постижение през 1955 година.

"Блаугранас" се вдъхновиха след попадението и продължиха да нападат. Центриране на Шави измъчи отбраната на Шави, а след това Дани Алвеш внесе смут в редиците на андалусийци след включване отдясно.

Едва половин час след началото на мача Севиля организира прилична и скоростна атака, която премина по лявото крило. Витоло заложи на остро центриране, но Алба бе заел правилното място и изчисти.

Малко преди края на първата част пред звездното трио на Барса се откри отлична възможност да отбележи нов гол, но пасът на Суарес към намиращия се вдясно Меси беше пресечен. В същото време вляво свободен бе Неймар.

Преди паузата Барса на два пъти накара привържениците си да станат на крака, но вторият гол така и не падаше. Първо защитник изби пред Суарес след пас на Алба, а после Бето спаси удар на Неймар.

Веднага след почивката Севиля стигна до изненадващ и щастлив изравнителен гол. Дани Алвеш и Жерард Пике допуснаха Витоло да пробие и центрира отляво, а пред голлинията Жорди Алба се вкара нелеп автогол.

Отговорът на Барса бе светкавичен. Шави застана зад топката при пряк свободен удар и центрира към наказателното поле. Там Неймар скочи над всички и заби кълбото в долния десен ъгъл - 2:1!

Барса продължи да доминира, залагайки на типичните бързи къси подавания. Иван Ракитич получи от Луис Суарес леко встрани, но пробва шут, който се оказа неточен. Макар да приемаше играта в своята половина, Севиля стоеше стабилно в защита и се отбраняваше спокойно.

В средата на второто полувреме Барса стигна до трето попадение. Луис Суарес получи вдясно и спря топката малкото пред аутлинията. Уругваецът се огледа и центрира прекрасно към Иван Ракитич, който засече с глава. Топката се отби в напречната греда и падна зад голлинията.

Малко след това Суарес отново показа класата си - той копна по фантастичен начин зад защитата на гостите от движение с външен фалц, но атрактивният удар от воле на Алба беше под всякаква критика.

В 72-та минута Барса спретна светкавична контраатака, която мина през Лео Меси. Той напредна и подаде вляво към Неймар, който му върна жеста и аржентинецът вкара на празна врата своя 252-и гол в първенството, с което той стана водещ реализатор в цялата история на първенството. В Барса отпразнуваха исторически момент веднага, като съотборниците на Меси го вдигнаха победоносно във въздуха.

Празникът за Меси продължаваше. Малко по-късно той залъга няколко бранители, игра на двойно с Неймар и с топовен удар с левия крак прати топката в долния ляв ъгъл, оформяйки своя хеттрик.

Пет минути преди края на редовното време Неймар копна ефектно покрай бранител и стреля зрелищно от въздуха с левия крак, но право в ръцете на Бето. После Меси се разходи покрай трима защитници, но не получи искания от него корнер. В 89-тата минута Бето улови точен, но слаб негов удар.

Барселона - Севиля  5:1

1:0  Лионел Меси - 21'

1:1  Жорди Алба - 47', автогол

2:1  Неймар - 49'

3:1  Иван Ракитич - 65'

4:1  Лионел Меси - 72'

5:1  Лионел Меси - 78'

Барса: Браво, Пике, Матийо, Алба (Адриано - 82'), Алвеш, Бускетс, Ракитич, Шави (Рафиня - 77'), Неймар, Меси, Суарес (Педро - 74')

Севиля: Бето, Пареха, Карисо, Коке, Фигуерас, Банега, Криховяк, Видал (Деулофеу - 61'), Денис (Гамейро - 61'), Витоло, Бакка (Аспас - 73')