Новият шампион на Испания Барселона показа милост и пощади Депортиво Ла Коруня в среща от последния 38-и кръг на Ла Лига, завършила 2:2 на стадион "Ноу Камп".

В последния шампионатен мач на легендата Шави Барса откри резултата още в петата минута чрез Лионел Меси, който получи подаване от Рафиня Алкантара. Малко по-късно попадение на аржентинеца беше отменено заради спорна засада.

Преди да измине един час игра Меси реализира второто си попадение, вкарвайки на празна врата след пас на Неймар. Последваха силни минути за Депортиво, който намали след гол на Перес, а после Медунянин тресна гредата, за да се стигне и до изравнителния гол на Саломао.

До края първенецът в Ла Лига доиграваше спокойно, след като още в предишния кръг си подпечата титлата. Депортиво събра 35 точки и се спаси заради по-добрата си голова разлика. Барса приключи кампанията с 94 точки на върха.

Момчетата на Луис Енрике започнаха вихрено, откривайки резултата още в петата минута. Вратарят Фабрисио изби острото центриране отляво на Вермаелен към Педро, но Рафиня Алкантара отне, центрира меко към Лео Меси и последният вкара с глава.

Интересното е, че белгийският бранител направи своя официален дебют за каталунския колос в този мач, след като изкара целия сезон в лазарета заради проточила се мускулна контузия. Вермаелен обаче нямаше нужда от много време, за да даде веднага своя принос за новия първенец на Испания.

Малко преди да изтече четвърт час игра след първоначалния съдийски сигнал, попадение на Лео Меси беше отменено заради засада. Повторенията обаче показаха, че аржентинецът е на една линия със защитата при подаването на Неймар към него.

Последва нова опасна атака на "блаугранас", като този път Меси шутира плътно от границата на наказателното поле. Фабрисио успя да избие, а после отказа опита за добавка на връхлитащия Педро.

В средата на първото полувреме Неймар пробва поредното си технично отиграване, като кариоката не спираше да се забавлява с трикови изпълнения. Този път той си спря майсторски на гърди и опита нещо между странична и задна ножица с левачката, но стражът на Депор спаси.

Превъзходството на шампионите беше осезаемо и в един момент те с лекота минаха 81% притежание на топката. В 43-тата минута Шави можеше да отбележи в последния си шампионатен мач за Барса, но топката излезе в корнер след рикошет. Чак в добавеното време на първата част тимът от Ла Коруня затрудни своя противник, но отправи неточен удар.

<div id="fb-root"></div><script>(function(d, s, id) {  var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];  if (d.getElementById(id)) return;  js = d.createElement(s); js.id = id;  js.src = "//connect.facebook.net/bg_BG/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3";  fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));</script><div class="fb-video" data-allowfullscreen="true" data-href="https://www.facebook.com/fcbarcelona/videos/10153492116729305/"><div class="fb-xfbml-parse-ignore"><blockquote cite="/fcbarcelona/videos/10153492116729305/"><a href="/fcbarcelona/videos/10153492116729305/"></a><p>Half time / Mitja part / Media parteFC Barcelona vs Deportivo de la Coruña (1-0)4&#039; MessiThis was the mosaic at the Camp Nou.Remember you can follow the minute-by-minute of the game on https://twitter.com/fcbarcelonaAixí s&#039;ha viscut el mosaic al Camp NouRecorda que pots seguir el minut a minut del partit a https://twitter.com/fcbarcelona_catAsí se ha vivido el mosaico en el Camp Nou. Recuerda que puedes seguir el minuto a minuto del partido en https://twitter.com/fcbarcelona_es#FCBDepor #FCBlive</p>Posted by <a href="https://www.facebook.com/fcbarcelona">FC Barcelona</a> on 23 май 2015 г.</blockquote></div></div>

Барса започна силно и второто полувреме, като Фабрисио трябваше да блокира подаване на Шави към Неймар. След това Шави се зае с изпълнението на прекия свободен удар, но стреля високо над целта.

В 59-тата минута Барселона удвои преднината си. Неймар беше изведен с хубаво подаване около центъра, напредна и сервира топката на Лионел Меси. Суперзвездата нямаше какво друго да стори, освен да отбележи на празна врата.

В средата на втората част Депортиво се върна в мача. Лукас Перес завърши прекрасна контраатака на своите с безпощаден удар с левия крак, намирайки горния ляв ъгъл на вратата.

Ла Коруня беше много близо до изравняването, но в 73-тата минута Харис Медунянин нацели гредата! Барса отново се втурна напред, но прехвърлящият удар на Шави не се получи, като преди това Неймар беше отказан от Фабрисио.

Четвърт час преди края гостите получиха право да изпълнят пряк свободен удар точно пред границата на наказателното поле. Първите два опита бяха блокирани, но Саломао отправи прецизен удар в горния десен ъгъл и изравни!

В 85-тата минута целия стадион стана на крака, за да изпрати легендата на клуба Шави, който изигра последния си мач за първенство на митичния "Ноу Камп". На мястото на капитана влезе дългогодишният му партньор в средата на терена Андрес Иниеста, който получи и лентата.

В оставащото време до края Барса играеше в почти тренировъчно темпо, като в добавеното време Адриано би доста неточно. Така Депортиво Ла Коруня се спаси от изпадане и ще бъде част от елита и през новия сезон.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/hV9MuF5vGrM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Барселона - Депортиво Ла Коруня 2:2

1:0  Лионел Меси - 5'

2:0  Лионел Меси - 59'

2:1  Лукас Перес - 67'

2:2  Саломао - 76'

Барселона: Масип, Бартра (Масчерано - 70'), Матийо, Вермаелен (Дъглас - 63'), Адриано, Шави (Иниеста - 86'), Сержи Роберто, Рафиня, Педро, Меси, Неймар

Депортиво:  Фабрисио, Лауре, Лопо, Сидней, Канела (Медунянин - 39'), Бергантинос, Борхес, Саломао, Домингес (Риера - 62'), Кавалейро, Перес