Баскетболистите на Испания стартираха с убедителен успех защитата на титлата си на европейското първенство в Словения.

Иберийците, който взеха златото на последните два турнира – през 2009 и 2011, разбиха Хърватия с 68:40 в първия си мач от първата фаза и показаха, че дори и без Пау Гасол, Хуан Карлос Наваро, Фелипе Рейес и Серж Ибака са достатъчно силни.

Интригата приключи още в първата четвърт, когато след серия от 15 поредни точки, испанците дръпнаха с 24:9 в края на периода и си осигуриха комфортен аванс.

Разликата след това така и не успя да бъда намалена, след като играта в атака на хърватите изобщо не вървеше и за целия мач успяха едва в 25% от стрелбите си от игра, което нямаше как да им донесе успех.

Авансът на испанците преди последната част бе от 12 точки, но в последната „шахматистите” тотално разочароваха и вкараха едва 3, с което си спечелиха освирквания от своите фенове.

Треньорът на Испания Хуан Антонио Оренга пусна в игра всичките си играчи, като най-резултатни бяха Руди Фернандес с 15, Марк Гасол с 14 и 11 борби, а Хосе Мануел Калдерон вкара 13.