НБА остана без един от символите си, след като легендарният съдия Ричард „Дик” Бавета прекрати кариерата си.

74-годишният колоритен рефер бе част от Лигата в продължение на 39 години, през които не пропусна нито един двубой, за който е бил назначен и приключи с изключителните 2635 срещи.

Дебютирал на 2 декември 1975-а, той ръководи още 270 мача от плейофите, както и 27 финални двубоя. Освен това получи наряд за Олимпиадата в Барселона през 1992-а, когато за първи път играчи от НБА имаха право да участват на Игрите.

„Лигата е много благодарна за неговия принос и ние му желаем всичко най-хубаво, докато се наслаждава на заслужената си почивка” заяви президентът на НБА Род Торн в официално съобщение.

Все пак кариерата на Бавета не винаги е била розова, след като през 2002-а той бе обвинен, че е повлиял на крайния резултат в мач №6 на финалите на Западната конференция между Сакраменто и ЛА Лейкърс, в стремежа да се стигне до 7-и двубой.

Онзи мач завърши с победа на Езерняците със 106:102, а след това те спечелиха и решителния 7-и двубой като гости със 112:106.