Баскетболистите на Голдън Стейт докосват титлата в НБА, след като спечелиха и мач №3 от финалната серия, този път със 118:113 в залата на Кливланд. Те водят с 3-0, като нямат загуба в елиминациите, увеличавайки успешната си поредица на 15 срещи. Уориърс ще гостуват и в мач №4, когато ще могат да приключат всичко.

Калифорнийци наложиха волята си в последните 3 минути на мача, когато Кевин Дюрант имаше ключови изяви, като реализира 14 точки именно в последния период. В един момент изглеждаше, че Кавалиърс ще успеят да спечелят, но просто Голдън Стейт явно е твърде силен този път.

Домакините положиха много усилия в защита в първата четвърт, само че не предвидиха, че Голдън Стейт ще покаже убийствена успеваемост при стрелбата от дистанция.

Уориърс поставиха рекорд в НБА, като отбелязаха 9 тройки за периода и това им позволи да се оттеглят с аванс от 39:32 след 12 минути. Клей Томпсън стартира много силно за тях, като набързо натрупа 16 точки, а до почивката имаше 21, подкрепян разбира се от Кевин Дюрант и Стеф Къри.

ЛеБрон Джеймс правеше всичко по силите си да държи Кливланд близо, като във втората част разликата бе намалена и мачът вървеше кош за кош. Краля реализира 27 точки до почивката, Кайри Ървинг също се разигра, като отбеляза след страхотен пробив в самия край на полувремето, за да направи 61:67 след 24 минути.

В третата част домакините продължиха да бъдат активни и не само че ликвидираха изоставането си, но поведоха с няколко точки. След отлична игра на Кайри Ървинг те спечелиха периода с 33:22 и влязоха в последния с аванс от 94:89.

В него всичко се развиваше добре за Кавс, макар че Голдън Стейт бе близо. Разликата падна до 108:107 след тройка на Клей Томпсън, но два наказателни изстрела от Леброн и три точки от Джей Ар Смит вдигнаха аванса до 113:107 3 минути до сирената. И след това домакините повече не отбелязаха.

Къри и Дюрант реализираха за Уориърс, след което Дюрант наниза тройка 45 секунди преди края, за да изведе отбора си напред. Ървинг пропусна, пазен отлично от Клей Томпсън и Стеф Къри реализира на два пъти от линията 13 секунди преди края.

Впоследствие Андре Игуодала изби топката от ръцете на Леброн, предизвиквайки грешка на Джеймс и това бе краят за Кавс, защото Къри не сбърка от линията и окончателно шокира домакините.

Дюрант приключи с 31 точки при 10 от 18 от игра, Клей Томпсън избухна с 30 при 11 от 18, като имаше ключови изяви и в защита. От другата страна ЛеБрон се отчете с 39 точки, 11 борби и 9 асистенции, Кайри Ървинг добави 38, Джей Ар Смит се включи добре този път, но и това не бе достатъчно и Кавс са притиснати до стената.

Кливланд – Голдън Стейт    113:118 (32:39, 29:28, 33:22, 19:29)
КЛИВЛАНД: Лав 9, Джеймс 39, Т. Томпсън, Ървинг 38, Смит 16 (Джеферсън 1, Уилямс, Шъмпърт 2, Корвър 8)
ГОЛДЪН СТЕЙТ: Грийн 8, Дюрант 31, Пачулия, Къри 26, К. Томпсън 30 (Уест 7, Макаду, Барнс, Игуодала 7, Макгий 1, Маккоу 2, Ливингстън 6, Кларк)