Хосеп Гуардиола е изправен пред едно от най-трудните предизвикателства в кариерата си, след като Байерн (Мюнхен) загуби с 1:3 от Порто първата си четвъртфинална среща в Шампионска лига.

Треньорът е допускал само едно такова поражение в най-силния клубен турнир, след което отборът му отпада. Това се случи през сезон 2009/10, когато Пеп беше начело на Барселона.

Каталунците загубиха с 1:3 първата полуфинална среща с Интер на Жозе Моуриньо. На реванша „нерадзурите“ получиха червен картон още в 28-ата минута – Тиаго Мота, но гостите загубиха само с 0:1 и впоследствие триумфираха с купата.

На местна сцена Гуародила има един успех. Това е за Суперкупата на Испания през 2010 година. Той пусна резервите срещу Севиля на стадион „Рамон Санчес Писхуан“ и домакините се наложиха с 3:1. На „Ноу Камп“ обаче Барса беше безкомпромисен – 4:0.