Байерн Мюнхен победи Херта с 1:0 в мач от 30-ия кръг на германската Бундеслига, игран на стадион "Алианц Арена".

Германският първенец имаше осезаемо предимство през първото полувреме, но така и не стигна до чисти голови позиции. "Старата дама" показваше изключително грамотен футбол и освен че се защитаваше умело, често поглеждаше в предни позиции.

Малко след подновяването на играта Херта можеше да открие резултата, но Мануел Нойер спаси. Това стори Байерн десетина минути преди края чрез Бастиан Швайнщайгер, който нацели гредата секунди по-рано.

Байерн събра 76 точки на върха и може да завоюва трета поредна сребърна салатиера още утре, ако Волфсбург не спечели в Мьонхенгладбах. Херта е 13-и с 34 точки.

Резервната скамейка на Байерн беше почти изцяло испанска, защото освен треньора Пеп Гуардиола и неговите помощници, там бяха испанците Тиаго Алкантара, Чаби Алонсо, Пепе Рейна, Хуан Бернат и Хави Мартинес, а компания им правеха перуанецът Клаудио Писаро и младият германец Синан Курт.

Двата отбора започнаха много офанзивно и първата реална опасност беше пред вратата на шампионите. Грешка на Гаудино позволи на Шулц да центрира отляво, но на далечната греда останалият сам Щокер не успя да нанесе точен удар от трудна позиция.

Близо четвърт час след началния съдийски сигнал Роде центрира хубаво в наказателното поле и Томас Мюлер засече с глава, но кълбото прелетя покрай лявата греда. Последваха точни, но сравнително слаби удари на Гаудино и Мюлер, които не затрудниха вратаря на столичани.

Намиращият се все още в зимен сън Данте проспа включването на хитрия Саломон Калу и нападателят на Херта си позволи техничен удар, който не застраши вратата на Мануел Нойер. Малко след това африканецът навлезе леко вляво и шутира, но над напречната греда.

Десетина минути преди края на първото полувреме Джером Боатенг реши да пробва късмета си с бомбен изстрел от около 25 метра, но изпратеният от него снаряд профуча над напречната греда.

Баварците имаха голяма доминация в притежанието на топката, но доста често разиграваха безидейно пред наказателното поле на противника, който се отбраняваше изключително организирано и смело.

След подновяването на играта влезлият като резерва Синан Курт пробва удар, който не се получи по най-добрия начин. Швайни допусна неприятна грешка, но Щокер стреля много слабо в ръцете на Нойер.

В 55-тата минута Херта пропусна най-изгодната позиция в мача. Шулц беше изведен с разкошен пас от дълбочина сам срещу Нойер, но най-добрият вратар в света спаси сигурно попадение с феноменална намеса.

Джером Боатенг пробва плътен и точен удар от дистанция в средата на второто полувреме, но стражът на берлинчани беше застанал на правилното място.

Четвърт час преди края на редовното време Роберт Левандовски нанесе хубав удар с глава, но Бурхерт успя да избие в корнер. Бастиан Швайнщайгер повтори упражнението, но би над целта.

В 79-тата минута Швайни можеше да открие резултата, но нацели десният страничен стълб. Още при следващата атака на домакините обаче Басти засече центриране отдясно на Митчел Вайзер и откри резултата, като последният слаломира покрай няколко бранители.

Малко след това пропуски пред вратата на гостите направиха Роберт Левандовски и Баостиан Швайнщайгер.

Байерн Мюнхен - Херта  1:0

1:0  Бастиан Швайнщайгер - 80'

Байерн: Нойер, Данте, Боатенг, Лам, Вайзер, Роде, Швайнщайгер, Гаудино (Курт - 46'), Гьотце (Писаро - 75'), Мюлер (Тиаго Алкантара - 67'), Левандовски

Херта: Бурхерт, Пекарик, Лангкамп, Брукс, Платенхардт, Скелбред, Лустенбергер, Харагучи, Щокер (Хегелер - 73'), Шулц (Вагнер - 83'), Калу (Ндиенг - 66')