Байерн Мюнхен срази Арсенал напълно заслужено с 5:1 в първи 1/8-финален двубой на Шампионската лига, който се игра на стадион "Алианц Арена".

Германският шампион наложи домакински натиск и заслужено откри резултата чрез Ариен Робен, заковал кълбото в горния ляв ъгъл с фирменото си изпълнение.

"Артилеристите" изравниха от нищото чрез Алексис Санчес, чийто удар от бялата точка беше спасен от Мануел Нойер, но чилиецът се оказа находчив и направи успешна добавка. Десетина минути преди почивката реферът Мажич поряза баварците, защото подмина игра с ръка на Бейерин в пеналта на Арсенал.

Баварската машина буквално прегази своя противник след подновяването на играта, като в рамките на 13 минути реализира три попадения чрез Роберт Левандовски и Тиаго Алкантара на два пъти. За капак в този интервал от време полякът нацели гредата, а Гибс парира непозволено удар на Робен отблизо. Две минути преди края на редовното време влезлият от пейката Томас Мюлер вкара пети гол на гостите.

Статистиката в края на мача показа цели 70% владеене на топката за Байерн и 21:5 удара в тяхна полза. Интересното е, че през ноември 2015 година Байрен спечели със същия резултат тук, но в груповата фаза. Протоколният реванш е на 7-и март на стадион "Емиратс" в Лондон.

Срещата започна сравнително спокойно и едва в осмата минута се стигна до първия опасен изстрел, дело на Артуро Видал. Чилиецът овладя топката пред дъгата и шутира към долния десен ъгъл с левачката, но Оспина внимаваше и се намеси адекватно.

Бяха изминали десетина минути игра, когато баварският колос откри резултата с фирменото изпълнение на Ариен Робен. Холандецът нахлу леко отдясно към наказателното поле и с прекрасен диагонален изстрел от дистанция закова кълбото в горния ляв ъгъл.

Домакините имаха още една много добра ситуация, когато Матс Хумелс изведе Роберт Левандовски, но полякът не се възползва от по-добрата си позиция и позволи на Лоран Косиелни да избие с прецизен шпагат. Робен опита добавка малко по-късно, но в ръцете на Оспина.

Байерн продължаваше да контролира развоя на срещата и играта се водеше предимно в половината на гостите, но Месут Йозил получи възможност да обстрелва пазената от Мануел Нойер врата след нарушение на Хумелс срещу Алексис Санчес. Нойер изпусна топката пред играч на Арсенал, но съдийската бригада маркира засада.

В 29-ата минута Арсенал получи право да изпълни дузпа заради ритник на Левандовски срещу Косиелни в наказателното поле при опит на поляка да изчисти, въпреки високо вдигнатия крак на французина. Нойер спаси удара на Алексис Санчес от бялата точка, но чилиецът се пребори за топката и направи успешна добавка пред погледа на трима бранители в червено!

Десетина минути преди почивката реферът Мажич поряза Байерн, защото не отсъди очевидна дузпа за игра с ръка на Бейерин в наказателното поле. Левандовски нанесе удар с глава по-късно, но над целта.

Англичаните контраатакуваха и Гранит Джака нанесе много ефектен снаряд от движение с левия крак, но топката беше насочена право в обсега на Нойер. Байерн отговори с две центрирания, но Левандовски и Хумелс стреляха неточно.

В добавеното време на първото полувреме Арсенал стигна до още една чудесна възможност. Йозил беше изпуснат от защитата и излезе сам срещу Нойер по диагонала, но стражът успя да спаси с крак.

Байерн си върна аванса в резултата осем минути след подновяването на играта, когато Роберт Левандовски засече с глава центрирането на Филип Лам отдясно и закова кълбото в долния десен ъгъл.

Баварският колос нанесе още един тежък удар при една от следващите си добри атаки. Чаби Алонсо намери Левандовски, който много майсторски отклони с пета за Тиаго Алкантара и останалият сам срещу вратаря испанец матира Оспина с удар в долния ляв ъгъл.

Точно беше изминал един час игра, когато Арсенал оцеля при поредната страхотна атака на Байерн! Левандовски финтира Оспина и стреля параболично, но топката кацна на напречната греда! Робен опита добавка, но Гибс блокира с ръка в малкия пеналт - ситуация, която отново не беше маркирана от реферите. При изпълнението на корнера пък Оспина спаси по феноменален начин удар на Мартинес.

Правдата възтържествува малко след това, когато Тиаго Алкантара вкара втория си гол в мача в средата на втората част. Испанецът шутира майсторски около дъгата, топката се отклони в тялото на Джака и изненада Оспина.

Четвърт час преди края на редовното време се стигна до още една спорна ситуация в наказателното поле на Арсенал, защото Левандовски беше съсечен и остана временно да лежи на земята, но реферът отново си глътна свирката.

Мартинес получи добра възможност, но шутира много слабо, а Левандовски не успя да направи добавка отблизо, защото беше блокиран. Статистиката беше изцяло в полза на домакините, които владееха топката в 70% от времето, отправяйки 17:5 удара.

Байерн продължаваше да мачка противника си и Робен стреля опасно над целта с неудобния си десен крак. После Дъглас Коста пробва изпълнението на холандеца - завъртане и удар по диагонала, но Оспина спаси.

В 88-ата минута Байерн отново вкара пети гол на Арсенал, както го стори на този стадион през есента на 2015 година. Влезлият като смяна Томас Мюлер завърши с левия крак многоходова акция на своите и практически обезсмисли реванша.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Gx6DvumfZAE" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Байерн Мюнхен - Арсенал 5:1

1:0 Ариен Робен - 11'
1:1 Алексис Санчес - 30'
2:1 Роберт Левандовски - 53'
3:1 Тиаго Алкантара - 56'
4:1 Тиаго Алкантара - 63'
5:1 Томас Мюлер - 88'

Изпусната дузпа: Нойер спасява удара на Алексис - 30'

Байерн Мюнхен: Нойер, Хумелс, Мартинес, Алаба, Лам, Алонсо, Тиаго, Видал, Коста (Кимих - 84'), Робен (Рафиня - 87'), Левандовски (Мюлер - 86')

Арсенал: Оспина, Мустафи, Косиелни (Габриел - 49'), Бейерин, Гибс, Джака, Коклен (Жиру - 77'), Окслейд-Чембърлейн, Йозил, Алексис, Иуоби (Уолкот - 66')