Байерн Мюнхен победи спокойно РазенБалшпорт Лайпциг с 2:0 в дербито на десетия кръг на германската Бундеслига, състояло се на стадион "Алианц Арена".

Момчетата на Юп Хайнкес изиграха много силно първо полувреме, в което отправиха цели 14 изстрела, срещу само два за вицешампионите, а притежанието на топката бе 61% в полза на хегемона.

До голяма степен разликата в класите се получи заради ранния червен картон на Вили Орбан, а попаденията на Хамес Родригес и Роберт Левандовски материализираха превъзходството на баварския колос.

През втората част домакините видимо намалиха темпото и задържаха аванса си. Така за втори път тази седмица "биковете" трябваше да играят с 10 души и да преклонят глава пред шампионите, след като бяха елиминирани с дузпи за Купата на Германия.

Победата изкачи Байерн Мюнхен на върха в таблицата с актив от 23 точки, докато РазенБалшпорт е трети с 19 пункта.

Баварците очаквано започнаха по-агресивно и още във втората минута снаряд на Давид Алаба донесе корнер след рикошет в тялото на бранител. Хави Мартинес скочи най-високо при центрирането в наказателното поле, но топката мина над напречната греда. По-късно испанецът повтори упражнението, а пред вратата на домакините неточен удар с глава отправи Тимо Вернер.

Преди да изтече четвърт час игра се стигна до нов дискусионен момент в мачовете между двата отбора и до нов червен картон за "биковете". Вили Орбан препъна Ариен Робен пред наказателното поле и реферът Даниел Зиберт му вдигна директен червен картон, след като изгледа ситуацията на видеоповторение. Робен изпълни фаула, но Гулаши спаси.

В 19-ата минута Байерн откри резултата след поредната си добра акция. Себастиан Руди изведе Ариен Робен по дясното крило и холандецът пусна в наказателното поле, където Хамес Родригес отбеляза класен гол от движение с левия крак.

Мюнхенци заформиха истинска канонада към вратата на противника си. Първо Хамес шутира от движение след добрата работа на Роберт Левандовски в наказателното поле, но рикошет спаси гостите. После Руди пробва късмета си, но без успех.

В средата на първата част Хамес центрира към Левандовски, който отправи много хубав удар с глава, но Гулаши спаси с една ръка. Робен опита да стреля по диагонала отдясно, но стражът на Лайпциг боксира.

Последва сравнително спокоен период без интересни ситуации, но всичко се промени в 38-ата минута, когато Левандовски практически сложи точка на спора. Полякът получи много хубав извеждащ пас от дълбочина от Хави Мартинес и вкара по земя в долния десен ъгъл. Неприятната новина за баварците обаче дойде преди почивката, когато Роберт беше заменен принудително заради болки в бедрото.

След почивката Байерн видимо намали оборотите и РазенБалшпорт успя да изтласка противника по-далеч от наказателното си поле. Ариен Робен би право в обсега на вратаря, а Давид Алаба шутира неточно от пряк свободен удар.

В средата на второто полувреме Хамес Родригес стреля точно, но стражът на РБ не беше затруднен. Малко след това Ариен Робен би с левия крак, но покрай дясната греда, а десетина минути преди края отново Хамес се пробва, но неточно.

РБ Лайпциг дори остана с девет души на терена в 86-ата минута, защото Наби Кейта се контузи, а треньорът му Ралф Хазенхютъл вече бе извършил трите си смени. В последната минута Тиаго Алкантара стреля неточно с глава.

Байерн Мюнхен - РБ Лайпциг 2:0

1:0 Хамес Родригес - 19'

2:0 Роберт Левандовски - 38'

Червен картон (директен) - Вили Орбан (РБ Лайпциг) - 13'

Байерн Мюнхен: Улрайх, Хумелс, Боатенг, Алаба, Кимих (Рафиня - 84'), Мартинес, Руди, Тиаго, Хамес, Робен (Толисо - 86'), Левандовски (Видал - 45')

РБ Лайпциг: Гулаши, Орбан, Упамекано, Клостерман, Халстенберг, Деме, Кейта, Забитцер (Брума - 46'), Форсберг (Лаймер - 62'), Поулсен, Вернер (Конате - 22')