Наполи победи Борусия Дортмунд заслужено с 2:1 в среща от група "F" на Шампионската лига, която се игра на стадион "Сао Паоло". Така бе сложен край на серията от 7 поредни победи на германците във всички турнири този сезон.

Европейският клубен вицешампион изживя едно от най-кошмарните си полувремена за годината: в рамките на петнайсетина минути треньорът Юрген Клоп и вратарят Роман Вайденфелер бяха изгонени, Матс Хумелс бе заменен принудително, Суботич получи аркада, а германците изоставаха в резултата след попадение на Игуаин с глава.

В средата на второто полувреме Наполи стигна до второ попадение, което бе изключително красиво. Лоренцо Инсине показа как трябва да се изпълнява пряк свободен удар, реализирайки с помощта на гредата. За капак гредата спря Обамеянг да намали резултата малко след това.

Към края на редовното време Борусия все пак намали резултата, благодарение на автогола на Сунига. Дортмунд дори можеше да изравни, но Пепе Рейна извади тупалка на Марко Ройс от фаул.

В началото на двубоя Хенрих Мхитарян получи добра възможност, овладявайки пред наказателното поле на домакините, но след това бе затворен и принуден да върне назад. В десетата минута Инлер отправи първия удар в мача, но той се оказа неточен.

После Лоренцо Инсине нахлу в наказателното поле, финтира Левандовски и отправи фалцов удар с десния крак, при който топката профуча на педя от лявата греда на Вайденфелер.

Четвърт час след началото на двубоя Гонсало Игуаин премина като на парад през Матс Хумелс и навлезе в наказателното поле. Точно когато се очакваше аржентинският "снайперист" да отправи удар към вратата, в последния момент Невен Суботич се хвърли смело в краката му от трудна позиция, изчиствайки топката чисто.

Борусия Дортмунд сътвори бърза акция по дясното крило и Нури Шахин засече центрирането на Марко Ройс, но топката стана много лесна плячка за Пепе Рейна.

Ройс изведе Левандовски на добра стрелкова позиция, но полякът шутира право в тялото на Рейна. След това и германецът опита добавка, но уцели главата на Сунига.

В 29-тата минута Наполи откри резултата. Сунига центрира отляво и Гонсало Игуаин надскочи Шмелцер, засичайки топката с глава. Минута след това наставникът на гостите Юрген Клоп бе изгонен заради бурна реакция към четвъртия съдия, който не позволи по-ранното влизане в игра на получилия аркада Невен Суботич.

Германският тим получи пряк свободен удар на около 25 метра от вратата на Рейна, но Марко Ройс не бе настроил мерника си и стреля над напречната греда. После Ройс шутира неточно от въздуха, от около трийсетина метра.

Към края на първото полувреме Инсине центрира от фаул и от пейтнайсетина метра Игуаин нанесе хубав удар с глава, който обаче се оказа неточен.

Последва кошмарна минута за европейския клубен първенец. Матс Хумелс получи мускулна контузия и бе заменен принудително от Пиер-Емерик Обамеянг. Свен Бендер се върна да играе на поста централен защитник, но още не се бе ориентирал в ситуацията, когато трябваше да спира Игуаин.

Роман Вайденфелер излезе напред, за да помогне на Бендер при атака на Наполи, но Игуаин чукна топката покрай вратаря и последният игра с ръка извън пеналта. Реферът Проенса му вдигна директен червен картон. Застаналият на вратата Мич Лангерак веднага трябваше да се намесва, след като улови топката при пряк свободен удар, изпълнен от Игуаин.

След подновяването на играта напълно очаквано Наполи натисна своя опонент, останал с човек по-малко на игрището. Въпреки това Борусия се справи с атаките на своя противник. Бе изминал един час от началото на мача, когато Лангерак парира удар на Инсине.

Последният навърза няколко защитници при предната атака на своя тим, но Хамшик не се ориентира добре и опасността отмина. На отсрещната врата Обамеянг стреля силно, но много неточно. После Ройс засече от движение подаване по земя на африканеца, но топката прелетя високо над напречната греда.

В 67-та минута домакините удвоиха своята преднина. Лоренцо Инсине застана зад топката при пряк свободен удар от близо 25 метра, залагайки на директен обстрел. Италианецът не остави шансове на Мич Лангерак, забивайки кълбото в горния десен ъгъл, с помощта на напречната греда.

Веднага след това Борусия атакува чрез Левандовски, който задържа и пусна към Обамеянг. Бързакът заложи на мощна тупалка от над двайсет метра, но нямаше късмет - топката само разтресе напречната греда и бе овладяна от италианците.

Четвърт час преди края на двубоя влезлият като резерва Мертенс отправи страхотен шут по диагонала, но Лангерак успя да боксира. Гостите отвърнаха чрез плътен изстрел към долния десен ъгъл на Хофман, но Рейна улови.

В 83-тата минута Горан Пандев получи отлична възможност да вкара трети гол за своите, но неговият силен удар с левия крак по земя бе отразен от Лангерак. Нури Шахин пък реши да пробва късмета си при фаул за германският отбор, но шутът на турчина мина над целта.

Малко след това Марко Ройс центрира отляво и Хуан Сунига не успя да изчисти добре в наказателното поле, пращайки топката в собствената си врата. Минута след това Рейна изби страхотен изстрел на Ройс от пряк свободен удар, спасявайки своя отбор.

Наполи - Борусия Дортмунд  2:1

1:0  Гонсало Игуаин - 29'

2:0  Лоренцо Инсине - 67'

2:1  Хуан Сунига - 87', автогол

Червен картон (директен): Вайденфелер (Дортмунд) - 45'+

Наполи:  Рейна, Албиол, Бритос, Маджо, Сунига, Бехрами, Инлер, Хамшик (Место - 92'), Кайехон, Инсине (Мертенс - 73'), Игуаин (Пандев - 78')

Борусия Дортмунд:  Вайденфелер, Хумелс (Обамеянг - 45' +1), Суботич, Шмелцер, Гроскройц, Бендер, Шахин, Блашчиковски (Лангерак - 45' +2), Ройс, Мхитарян (Хофман - 76'), Левандовски