Борусия Дортмунд загуби от Байер Леверкузен с 0:1 в дербито на 15-ия кръг в германската Бундеслига, което се игра на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Вицешампионът на Германия и Европа изигра един от най-слабите си мачове през сезона и рядко стигаше до голови позиции. Това бе шеста загуба във всички турнири през сезона за "жълто-черните".

Гостите откриха резултата в 18-тата минута чрез южнокорееца Сон, който продължава да тормози Борусия, след като вкара четири гола на този съперник през изминалата кампания.

През втората част Леверкузен заложи на твърдите и на моменти груби влизания в борбата за топката. Директен червен картон получи Спахич. Момчетата на Юрген Клоп пък продължиха да бъдат изключително неефективни, а в добавеното време Сократис също получи червен картон.

Байер Леверкузен събра 37 точки и изостава на четири пункта зад лидера Байерн. Борусия Дортмунд е трети, с 31 точки на сметката си.

Още във втората минута на срещата Ерик Дурм центрира фалцово към Обамеянг, който си спря добре и чукна назад към Роберт Левандовски. Полякът отправи труден удар от въздуха, но от малък ъгъл Бернд Лено спаси.

Гостите отговориха с бърза контраатака, при която Сон бе затворен в последния момент и върна назад към Хегелер. Той заложи на силен удар по земя от над 25 метра, но Вайденфелер бе пласиран добре и улови.

После Емре Чан първо опита прострелно центриране, но без успех. След това доскорошният футболист на Байерн заложи на топовен снаряд, при който кълбото профуча над напречната греда.

Момчетата на Юрген Клоп отново взеха инициативата и спечелиха пряк свободен удар в близост до наказателното поле на съперника. Последва корнер, след който Фридрих чукна към Сократис, но неговият удар с глава мина над напречната греда.

В 18-тата минута бившият футболист на Байер Мануел Фридрих направи много груба грешка, подарявайки топката на противника. Хеунг Минг Сон бе изведен в наказателното поле от Кастро, преодоля Роман Вайденфелер и мушна топката в мрежата. Любопитното е, че през миналия сезон Сон вкара 4 гола на Дортмунд, когато играеше за Хамбургер.

Половин час след началото на срещата Кевин Гроскройц центрира отдясно и в пеналта на гостуващия тим Роберт Левандовски отправи изключително акробатичен удар, но топката бе насочена в ръцете на Бернд Лено.

Малко след това защитата на Дортмунд проспа чудесно подаване от дълбочина към Хеунг Мин Сон. Южнокореецът отново остана очи в очи с Вайденфелер и този път заложи на фалцов удар към долния десен ъгъл. Стражът обаче закачи топката с рамото си и спаси сигурен гол.

Нури Шахин заложи на силен удар от дистанция, но не успя да изненада вратаря на тима от Леверкузен. На отсрещната врата Кастро подаде към Хегелер, който заложи на страхотен техничен удар, но топката мина над напречната греда.

След подновяването на играта домакините така и не успяваха да вземат инициативата и играта продължи да бъде равностойна, като гостите се справяха великолепно в защита.

Постепенно темпото на игра спадна, като играта на Борусия бе накъсана от серия здрави влизания на футболистите на Байер. Принудително бе заменен Свен Бендер, който бе изритан лошо в крака.

Двайсетина минути преди края на редовното време Роберт Левандовски отправи много неточен удар с глава. Малко по-късно Спахич влезе по безумен начин с двата крака в краката на поляка и получи директен червен картон. Нури Шахин пък изкълчи десния си глезен и бе сменен принудително.

Едва в 86-тата минута Левандовски стреля към вратата на гостите с левия крак, но топката бе насочена в тялото на Бернд Лено. После Ройс шутира разочароващо. В последната минута Чан би силно от пряк свободен удар, но в ръцете на Вайденфелер.

В добавеното време на мача Сократис получи втори жълт картон и бе изгонен. Обамеянг застана зад топката при пряк свободен удар от 25 метра, но не успя да намери очертанията на противниковата врата, а в 95-тата минута Ройс не успя да засече добре центриране отдясно, давайки възможност на Лено да спаси.

Борусия Дортмунд - Байер Леверкузен  0:1

0:1  Хеунг Мин Сон - 18'

Червен картон (директен): Спахич (Байер) - 80'

Червен картон (втори жълт): Сократис (Дортмунд) - 92'

Дортмунд: Вайденфелер, Сократис, Фридрих, Дурм, Гроскройц, Свен Бендер (Ройс - 63'), Шахин (Пишчек - 82'), Мхитарян, Блашчиковски (Хофман - 67'), Обамеянг, Левандовски

Леверкузен:  Лено, Спахич, Топрак, Донати, Чан, Ролфес, Хегелер (Крус - 78'), Кастро (Кор - 89'), Ларс Бендер, Сон (Волшайд - 82'), Кислинг