Борусия Дортмунд победи Айнтрахт Брауншвайг с 2:1 като гост в двубой от 19-ия кръг на германската Бундеслига, който се състоя на стадион "Айнтрахт-щадион".

Вицешампионите изиграха посредствено първо полувреме, но откриха резултата при първата си смислена атака. Левандовски центрира меко към Обамеянг и африканецът реализира на празна врата.

Десетина минути след почивката колективна грешка в отбраната на Дортмунд позволи на защитника Бени Кесел да изравни, но в средата на втората част Обамеянг вкара втория си гол, получавайки хубаво подаване от Ройс.

Дортмунд категорично надигра своя опонент през второто полувреме, но няколко пропуска направиха Ройс, Левандовски и Мхитарян. В 89-тата минута Мхитарян изпусна сигурен гол, нацелвайки гредата. Гостите потрепериха сериозно, защото в добавеното време ударът с глава на Бичакчич също срещна гредата.

Борусия записа първа шампионатна победа от ноември миналата година и събра 36 точки, оставайки на трето място. Айнтрахт Брауншвайг е на дъното с 12 пункта.

Опашкарите стартираха по-активно и в началото Хохшайдт отправи точен, но сравнително слаб удар извън наказателното поле. Роман Вайденфелер бе добре пласиран и улови кълбото.

Четвърт час след началото на двубоя Кесел се включи в предни позиции и засече топката с глава след меко центриране отляво, но бранителят прати топката над напречната греда. После Тойеркауф би неточно от движение.

Борусия Дортмунд трудно намираше играта си и нямаше нито една смислена атака до средата на първото полувреме. Футболистите на Айнтрахт влизаха твърдо в единоборствата и това затрудняваше момчетата на Юрген Клоп.

В 28-та минута Нури Шахин отново показа, че е майстор на преките свободни удари. Турчинът завъртя топката по страхотен начин с левачката, но вратарят Давари успя да избие с последни усилия, спасявайки сигурен гол.

Малко по-късно Борусия окри резултата след първата си добра акция. Левандовски игра на двойно с Марко Ройс и след като получи в наказателното поле, полякът насочи топката към голлинията. Там притичалият Пиер-Емерик Обамеянг я засече с глава, реализирайки десетия си гол през кампанията.

Брауншвайг се опита да отговори, макар да нямаше ясна идея как точно да го стори. На свой ред гостуващият отбор сътвори нова бърза атака, при която Левандовски подаде от паднала позиция на Обамеянг на далечната греда. Африканецът вкара топката във вратата, но попадението бе отменено заради много тънка засада.

Веднага след подновяването на играта Борусия можеше да удвои аванса си, но Марко Ройс направи непростим пропуск. Левандовски пусна към Мхитарян, който изведе по чудесен начин Ройс сам срещу вратаря. Германецът реши да завърши сам, но вратарят Давари парира.

В 54-тата минута Айнтрахт стигна до изненадващо изравняване след изпълнение на корнер. Левандовски и Ройс не се ориентираха добре в наказателното си поле, а защитникът на домакините Бени Кесел изпревари Сократис и със слаб, но точен удар, вкара топката във вратата на вицешампионите.

Десетина минути след това обаче Дортмунд отново излезе напред в резултата. Марко Ройс слаломира в половината на противника и изведе Обамеянг на изгодна позиция в наказателното поле. Бързакът реши да завърши с диагонален удар по земя с левачката и не остави шансове на Давари.

Малко след това Марко Ройс изпълни пряк свободен удар, опитвайки ефектен "падащ лист". Вратарят на Айнтрахт внимаваше и успя да докосне топката с върха на пръстите си, а после и напречната греда му помогна. От изпълнението на корнера не последва нищо опасно.

Четвърт час преди края на редовното време се стигна до куриозен пропуск на Борусия. Левандовски подаде към Ройс в пеналта и острието реши да върне жеста, връщайки на поляка. По всичко личеше, че топката влиза във вратата, но в последния момент Кесел протегна крака си и спаси сигурно попадение.

След това Левандовски пусна към Ройс и крилото опита труден изстрел с левия крак от движение. Вратарят на Айнтрахт направи поредното си великолепно спасяване.

В 85-тата минута се стигна до разбъркване в наказателното поле на домакините. Марко Ройс върна назад към Мхитарян, чийто удар от десетина метра намери тялото на Ройс... На отсрещната врата Хохшайдт нанесе слаб удар право в ръцете на Вайденфелер.

В 89-тата минута Хенрих Мхитарян направи невероятен пропуск. Той излезе очи в очи с вратаря на съперника, но нацели лявата греда и гостите можеха да бъдат сурово наказани.

В  добавеното време на срещата Кумбела стреля извън наказателното поле и Бичакчич засече с глава. топката се отби в страничната греда и за щастие на Вайденфелер попадна в ръцете му.

Айнтрахт Брауншвайг - Борусия Дортмунд  1:2

0:1  Пиер-Емерик Обамеянг - 31'

1:1  Бенджамин Кесел - 54'

1:2  Пиер-Емерик Обамеянг - 65'

Брауншвайг:  Давари, Кесел, Доган, Райхел, Бичакчич, Тойеркауф, Боланд (Пфицнер - 78'), Хохшайдт, Елабделауи (Кумбела - 73'), Адеми (Белараби - 67'), Нилсен

Дортмунд:  Вайденфелер, Хумелс, Сократис, Шмелцер, Гроскройц (Пишчек - 84'), Бендер (Кел - 90'), Шахин, Мхитарян (Дукш - 93'), Обамеянг, Ройс, Левандовски