Борусия Дортмунд загуби от Байерн Мюнхен с 0:1 в дербито на 27-ия кръг в германската Бундеслига, играно на стадион "Сигнал Идуна Парк". Така Байерн сложи край на серията на Дортмунд от седем поредни мача без загуба в първенството.

Двата отбора изиграха напрегнато и доста нервно първо полувреме, в което липсваха головите възможности, за сметка на честите твърди нарушения.

Все пак Байерн откри резултата десетина минути преди паузата чрез бившия футболист на Борусия Роберт Левандовски, който наказа "жълто-черните" и през есента.

През второто полувреме момчетата на Юрген Клоп рязко вдигнаха оборотите и бяха по-добрият тим, но след час игра Марко Ройс направи страхотен пропуск, оставайки сам срещу Нойер.

Към края на мача Нойер спаси перфектно изпълнен пряк свободен удар на Ройс, а реферът Кнут Кирхер спести две очевидни дузпи в полза на Борусия, побутвайки шампионите.

Баварците събраха 67 точки и водят с десет пункта на втория Волфсбург. Борусия Дортмунд е десети с 33 точки на сметката си.

Още в самото начало Марко Ройс изведе Кевин Кампъл, но словенският национал се оказа малко зад защитата и съдийската бригада правилно маркира засада.

Шампионите също сътвориха първата си опасна акция след пас от дълбочина. Томас Мюлер излезе сам срещу Роман Вайденфелер и го прехвърли, но не вкара достатъчно точност и сила в изпълнението, позволявайки на Суботич да изчисти.

Преди да изтече четвърт час игра Мюлер изведе Роберт Левандовски зад защитата и макар полякът да чу отсъждането за засада, прехвърли Вайденфелер и вкара топката във вратата. Реферът Кнут Кирхер го пощади и не му показа картон.

След чистата игра в началните минути постепенно и двата отбора започнаха да правят фаулове, които бяха на границата на грубостта. Съдията реши да успокои страстите и респектира противниците с по един жълт картон в рамките на три минути.

Чаби Алонсо опита да обстрелва вратата на съперника от пряк свободен удар, но се подхлъзна и не успя да нанесе най-добрия възможен изстрел.

Десетина минути преди почивката баварците откриха резултата. Роберт Левавандовски изведе Мюлер отляво и германецът успя да нанесе удар, спасен от Вайденфелер. Притичалият Левандовски надскочи Шмелцер и прати кълбото в опразнената врата.

"Жълто-черните" така и не успяваха да създадат остра и опасна атака, която да накара Мануел Нойер да се намеси. Илкай Гюндоган пробва удар от дистанция, но Алонсо го блокира.

В добавеното време на първата част Обамеянг стреля в стената от пряк свободен удар, а оптимистичният балонен шут на Суботич развесели част от зрителите по трибуните.

Борусия започна много дейно при подновяването на играта и шампионите трябваше да се бранят. Ройс падна в опит да спечели дузпа, но реферът игнорира претенциите му. После Гюндоган стреля отдалеч, но покрай левия страничен стълб.

Точно беше изминал един час игра, когато Борусия стигна до най-чистото си положение. Щастлив двоен рикошет изведе Марко Ройс сам срещу Нойре леко вдясно, но плътният изстрел на Марко мина на половин метър покрай дясната греда.

В средата на второто полувреме Пиер-Емерик Обамеянг показа, че участва в срещата, но свирепият му изстрел отдясно се оказа доста неточен. Последва пас на Ройс към Обамеянг, но бранител в червено се намеси и изчисти.

Двайсетина минути преди края на редовното време на терена се появи полузащитникът на Байерн Тиаго Алкантара, който беше повече от година извън игра заради скъсване на коленни връзки.

Малко по-късно Шинджи Кагава опита шут от движение при корнер за своя тим, но кълбото се отби в тялото на футболист на Байерн. Пет минути преди края Хумелс остана изненадан, че получи възможност за стрелба и би неточно.

Домакините имаха основателни претенции за две дузпи заради настъпване на Алонсо (който вече имаше жълт картон, след спестен такъв още през първото полувреме) срещу Обамеянг, но съдията замълча. После Боатенг игра с ръка в наказателното си поле при борба за висока топка със Суботич, но Кирхер отново си глътна свирката.

В 88-та минута Ройс застана зад топката при пряк свободен удар и изпълни перфектно, но Нойер закова топката по феноменален начин с една ръка точно на голлинията.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/rsre2S6qnD0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

В оставащото време домакините опитаха натиск, но той не даде желания резултат.

Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен  0:1

0:1 Роберт Левандовски - 36'

Борусия Дортмунд:  Вайденфелер, Хумелс, Суботич, Сократис, Шмелцер, Бендер, Гюндоган (Мхитарян - 79'), Кампъл (Рамос - 67'), Блашчиковски (Кагава - 67'), Ройс, Обамеянг

Байерн Мюнхен: Нойер, Бенатия, Данте, Боатенг, Рафиня, Алонсо, Швайнщайгер (Роде - 58'), Бернат, Лам (Тиаго Алкантара - 69'), Мюлер (Гьотце - 79'), Левандовски