Черно море прекъсна серията си от седем поредни загуби от Левски в първенството, след като победи с 1:0 "сините" в мач от 26-ия кръг на Първа лига.

Първото полувреме в Каварна предложи битка, без чисти голови положения пред вратите, а двата отбора имаха основателни претенции за по една неотсъдена дузпа в тяхна полза.

След почивката мачът беше равностоен, но фрапантна грешка на Сърджан Лукин се оказа фатална и позволи на Александър Цветков да донесе победата за Черно море. Гостите завършиха мача в намален състав, след като в 87-ата минута Давид Яблонски беше изгонен от игра с директен червен картон.

С успеха "моряците" събраха 43 точки и заемат 4-то място, докато Левски остава на 2-ра позиция с 51 т.

Атаката на домакините очаквано поведе Марек Кузман, който смени контузения Бакари. По фланговете действаха Иван Коконов и Хосе Лопес, а капитанът Георги Илиев организираше играта в средата на терена. Николай Кръстев стартира титуляр в пети пореден мач за столичани, докато Антон Огнянов беше предпочетен пред Антонио Аниете.

Мачът в Каварна започна с два последователни корнера за Черно море, след които не последва нищо интересно. Следващите минути предложиха здрава битка за всяка педя терен, Левски се опита да наложи натиск, но безуспешно. След почти четвърт час игра гостите организираха добра атака по десния фланг.

Адениджи и Краев направиха двойно подаване, при което нигериецът се опита да върне от аутлинията към новоизлюпения национал, но в решаващия момент защитата на Черно море се справи и предотврати сериозна опасност пред вратата си. После "моряците" разчитаха на дълги подавания, с които да изведат Коконов или Кузман зад отбранителния вал на гостите, който обаче се справяше безупречно.

Първото по-сериозно голово положение дойда чак в 25-ата минута. След разбъркване в наказателното поле на Черно море, топката стигна до Костадинов, който стреля от точката за дузпата, но на милиметри над целта. Секунди след това Краев направи страхотен пробив през центъра, справи се с няколко съперници, нахлу в наказателното поле, където падна след съприкосновение с Венков. Главният съдия Станислав Тодоров обаче остана безмълвен.

Десетина минути преди края на полувремето Левски пропусна нова възможност да поведе. Николов допусна груба грешка при изнасянето на топката, Адениджи я отне и излезе очи в очи с Михайлов. Нападателят се опита технично да прехвърли вратаря, който бе излязъл напред, но той улови. В 40-ата минута Черно море имаше сериозни претенции за дузпа.

Лопес направи страхотен пробив през фланга, с който спечели числено преимущество – трима срещу двама защитници на Левски. Последва центриране в наказателното поле и кълбото срещна ръката на Яблонски. Главният съдия отново подмина ситуацията, което предизвика гняв в щаба на варненци.

Второто полувреме започна с натиск на "сините" и диагонален удар на Адениджи от малък ъгъл излезе в аут. Малко по-късно Краев беше намерен в наказателното поле, отправи бомбен удар, който Михайлов изби. После Черно море погледна по-смело в предни позиции и на два пъти Цветков не успя да оползотвори открилите му се възможности.

Така се стигна до 64-ата минута, когато юношата на Литекс все пак откри резултата. Тогава "моряците" организираха хубава атака по десния фланг, Лукин успя да я спре на аутлинията, но допусна фрапантна грешка. Румънецът позволи на Цветков да открадне кълбото, след което с нисък удар халфът матира Кръстев за 1:0! Пет минути по-късно варненци бяха на косъм от втори гол.

Те организираха контра като по учебник, при която Кузман и Балджийски направиха двойно подаване и елиминираха четирима съперници, юношата на Левски излезе сам срещу Кръстев и отправи мощен удар, който стражът успя да избие. Четвърт час преди края Аниете центрира на границата на вратарското поле, Адениджи засече с глава, но над вратата.

В 87-ата минута Яблонски беше изгонен с директен червен картон за опит да ритник срещу Станчев, а малко след това Аниете се озова на чиста позиция, но в решаващия момент изстрелът му беше блокиран. До края така и не падна нов гол и Черно море спечели мача с 1:0.

Черно море - Левски 1:0

Голмайстор: Цветков (64)

Черно море: Емил Михайлов; Одрей Сукуп, Стефан Станчев, Пламен Николов, Михаил Венков; Тодор Паланков, Александър Цветков; Георги Илиев, Иван Коконов (63-Балджийски); Хосе Лопес (46-Георгиев), Марек Кузма (80-Траянов)
Треньор: Георги Иванов

Левски: Николай Кръстев; Роман Прохазка, Сържан Лукин, Давид Яблонски, Веселин Минев; Георги Костадинов (79-Пиргов), Мехди Бурабия; Франсис Нар, Божидар Краев, Антон Огнянов (60-Аниете), Бабатунде Адениджи
Треньор: Николай Митов

Стадион: "Градски", Каварна
Съдия: Станислав Тодоров
Жълти картони: Д. Георгиев (Черно море); Костадинов (Левски)
Червен картон: Яблонски 87' (Левски)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=8b9b4c023e" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>