Световният шампион във Формула 1 Себастиан Фетел продължава с тоталната си доминация и спечели състезанието за Гран При на САЩ на пистата в Остин.

Пилотът на Ред Бул тръгна от първа позиция и бе лидер от първата до последната обиколка. Все пак този път разликата пред втория не бе толкова внушителна, донякъде и заради многократните призиви от екипа на Ред Бул към Фетел да не рискува с бързи обиколки.

Това бе рекордна, 8-ма поредна победа за Фетел и общо 12-та от началото на сезона.

Втори, на десетина секунди зад Фетел завърши Роман Грожан. Французинът изпревари Марк Уебър още на старта и до края запази позицията си. Австралиецът се качи на подиума на трето място.

Четвърти завърши Люис Хамилтън, с което се изкачи на третото място във временното класиране, докато с петото си място в днешното състезание Фернандо Алонсо си гарантира второто място в крайното класиране в шампионата.

На старта Фетел блокира опитващия се да го изпревари Уебър и това постави австралиеца в лоша позиция преди първия завой и така той бе изпреварен от Грожан и Хамилтън. Следваха Хулкенберг, Перес, Алонсо, Ботас, Ди Реста и Рикардо.

Още преди края на първата обиколка Адриан Сутил се бутна леко в Пастор Малдонадо, загуби контрол над болида си и се разби в предпазните огради. Това наложи излизане на кола за сигурност.

В 5-та обиколка състезанието бе подновено, като никой не успя да използва ситуацията и да направи изпреварване. Единствено Естебан Гутиерес пробва интересна стратегия и направи задължителната една смяна на гуми, с надеждите след това да не спира до края на надпреварата.

Фетел очаквано дръпна пред колоната, но не толкова, колкото в предишните състезания и Грожан спазваше дистанцията в рамките на 5-6 секунди. Хамилтън обаче бе очевидно по-бавен. Това доведе до атаки от Уебър и в 13-та обиколка австралиецът успя да го изпревари за третото място. В този момент той бе на нови пет секунди разлика от Грожан.

Петият Хулкенберг пък задържаше пилотите зад себе си и зад него се образува колона от четири коли с Перес, Алонсо и Ботас. От тях първи в бокса влезе Серхио Перес в 23-та обиколка, последван от Ботас обиколка по-късно. Алонсо влезе в 27-та обиколка и успя да излезе пред Перес и Ботас, но зад Естебан Гутиерес. След две обиколки обаче той го атакува на пистата и успя да го изпревари.

Лидерът Фетел влезе в 28-та обиколка, една обиколка по-късно това направи Уебър, а последен от водачите това направи Грожан в 30-та обиколка.

Така след като всички направиха своите спирания в бокса Фетел имаше преднина от 10 секунди пред Грожан, Уебър бе на 3 секунди зад французина, а Хамилтън и Хулкенберг бяха заедно на 10 секунди зад австралиеца. Фернандо Алонсо пък бе само на 4 секунди зад пилота на Заубер.

Уебър бе доста по-бърз от Грожан и в рамките на пет обиколки го застигна. След това обаче изненадващо загуби темпо и пилотът на Лотус дръпна отново с две секунди.

Междувременно Алонсо вдигна темпото и застигна Хулкенберг. Далеч по-лошо се развиваше състезанието за Маса, на когото от Ферари промениха стратегията и го повикаха за извънредно второ спиране в бокса.

В 45-та обиколка Алонсо атакува Хулкенберг и го изпревари за 5-та позиция. Испанецът продължи с високо темпо и след още две обиколки се залепи зад Хамилтън. Също както при ситуацията между Грожан и Уебър, изведнъж разликата между Хамилтън и Алонсо се увеличи.

Заради влошеното състояние на гумите на Алонсо в последната обиколка той дори бе настигнат и атакуван от Хулкенберг, но малко не достигна на германеца да го изпревари.