Наполи и Ювентус завършиха наравно 1:1 в голямото дерби от 30-ия кръг на Серия "А", играно на стадион "Сан Паоло".

Шампионите поведоха още в 6-ата минута, когато Сами Кедира откри резултата след двойно подаване с Миралем Пянич. След гола Наполи взе инициативата, диктуваше събитията на терена и създаде няколко опасности, но футболистите на Маурицио Сари демонстрираха изключително неточен мерник.

През второто полувреме Наполи продължи да налага свиреп натиск и попадение на Хосе Кайехон правилно беше отменено заради засада. След точно час игра Марек Хамшик възстанови равенството, а малко по-късно Дрес Мертенс нацели страничната греда след фрапантна грешка на Квадво Асамоа.

До края не падна нов гол, а през целия мач всяко докосване на топката на Гонсало Игуаин беше посрещано с бурни освирквания от препълнените трибуни. На тифозите пък бяха раздадени специални свирки, които да надуват срещу Ел Пипита. Интересното беше, че преди началото на сблъсъка половината стадион показа абсолютно безразличие срещу аржентинския стрелец, а останалата част го обиждаше с всевъзможни епитети.

След равенството Юве събра 74 точки и по този начин преследвачът Рома скъси пасива си на 6 т. докато Наполи е на 3-та позиция с 64 т.

В отсъствието на Пепе Рейна на вратата за домакините застана Рафаел, а в предни позиции Маурицио Сари заложи на атомното си трио Лоренцо Инсиние, Хосе Кайехон и Дрис Мертенс. Марио Манджукич, който имаше проблеми в коляното, стартира титуляр за Юве, докато невъзстановеният Пауло Дибала седна на пейката.

Квадво Асамоа и Марио Лемина изненадващо бяха предпочетени съответно пред Алекс Сандро и Хуан Куадрадо, атаката поведе Игуаин, за когото това беше първо завръщане на "Сан Паоло" след 90-милионния му трансфер при "бианконерите".

В 5-ата минута домакините организираха хубава атака, при която Стринич центрира към далечната греда, но играещият своя мач №615 в Серия "А" Джанлуиджи Буфон сигурно улови. 120 секунди по-късно Юве спря началния устрем на съперника си и поведе. Защитата на Наполи не се справи с изсипана топка, тя попадна в Кедира, който направи страхотен пробив през центъра, последва двойно подаване с Пянич, след което германският национал с не много силен изстрел преодоля Рафаел за 1:0!

След четвърт час игра Игуаин се справи с Хисай и под бурните освирквания от трибуните центрира успоредно на голлинията, но Кулибали в решаващия момент изчисти в корнер, след който не последва нищо интересно. В тези минути двата отбора залагаха на дълбока преса още в противниковата половина, а в 20-ата Киелини допусна фрапантна грешка при изнасянето, което позволи на Хамшик да стреля, но в аут. Малко по-късно обаче опитният бранител се отличи с чудесна намеса при центриране към Мертенс и предотврати сериозна опасност пред Буфон.

След половин час игра Наполи организира нова добра атака, при която топката стигна до Хамшик централно срещу вратата, но мерникът на капитана на домакините отново изневери. Малко по-късно Мертенс получи чудесен пас от Хамшик, навлезе в наказателното поле, но не успя да нанесе силен удар и Буфон спаси. 5 минути преди края на полувремето южняците пропиляха нов шанс да изравнят.

Инсиние с фамозен пробив се справи с Бонучи и Маркизио, след което отправи удар по въздуха към далечната греда, който отново излезе в аут. В този момент владеенето на топката беше 65% на 35% за Наполи, но липсваше завършващият шут. До края на полувремето "адзурите" продължиха да имат териториално надмощие, но така и не успяха да застрашат сериозно Буфон.

5 минути след подновяването на играта Игуаин направи страхотен пробив, но Мертенс го спря, Наполи организира бърза контра, която завърши с фалцов удар на Инсиние, който за пореден път не попадна в целта. В 56-ата минута Мертенс стреля от дистанция, Буфон изби и при добавката Кайехон вкара топката в мрежата. Той обаче се намираше в двуметрова засада и голът правилно не беше зачетен.

След час игра Наполи все пак възстанови равенството. Тогава Мертенс с пас като по учебник изведе Хамшик през сърцето на защитата и халфът с безпощаден удар точно под горната греда хвърли в екстаз трибуните – 1:1! Попадението даде криле на домакините и 180 секунди по-късно Асамоа върна нескопосано към Буфон, Мертенс пресече паса, но не овладя кълбото и почти от аутлинията уцели страничния стълб.

До края и двата отбора не рискуваха, а в заключителните минути Мертенс пропусна да засече от непосредствена близост и мачът завърши без победител.

Наполи – Ювентус 1:1

0:1 Кедира (6), 1:1 Хамшик (60)

Наполи: Рафаел, Стринич (79-Гулам), Кулибали, Албиол, Хисай, Хамшик (76-Рог), Жоржиньо, Алан (67-Зиелински), Кайехон, Инсиние, Мертенс
Треньор: Маурицио Сари

Ювентус: Буфон, Асамоа, Киелини, Бонучи, Лихтщайнер, Кедира, Маркизио (80-Дибала), Лемина (61-Куадрадо), Пянич (86-Ринкон), Манджукич, Игуаин
Треньор: Макс Алегри

Неапол, ст.: "Сан Паоло"
Съдия: Даниеле Орсато
Жълти картони: Инсиние (Наполи)

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FItalianFootballTV%2Fvideos%2F1905328969679463%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>