Английският първенец Манчестър Юнайтед победи Кристал Палас заслужено с 2:0 в двубой от четвъртия кръг на английската Висша лига, който се игра на стадион "Олд Трафорд".

Домакините бяха пълни господари на терена през първото полувреме, но успяха да открият резултата малко преди паузата, благодарение на точно изпълнената дузпа от Робин ван Перси, който разтресе напречната греда малко преди това.

Задачата на "червените дяволи" бе улеснена и от червения картон на Дикгакой, изгонен за нарушение срещу Ашли Йънг в ситуацията, довела до отсъждането на пресиления наказателен удар. Десетина минути преди края на срещата Руни вкара втория гол за своите от пряк свободен удар.

След победата днес Манчестър Юнайтед събра седем точки и се изкачи на второ място в таблицата, докато Кристал Палас е 15-и в класирането, с актив от три пункта.

Напълно очаквано домакините започнаха срещата доста по-активно и вратарят на Кристал Палас Сперони трябваше да парира далечния снаряд на Майкъл Карик. Постепенно момчетата на Дейвид Мойс упражниха натиск, като играта се водеше изцяло в половината на "орлите".

Патрис Евра игра на двойно подаване с Робин ван Перси и получавайки топката в наказателното поле, крайният защитник на Юнайтед се строполи в наказателното поле, искайки дузпа. Реферът Мос обаче правилно показа, че играта трябва да продължи.

Домакините поискаха втора дузпа заради неволна игра с ръка на бранител на Палас в наказателното поле, но главният съдия отсъди корнер. Посредственото изпълнение на Йънг даде възможност на гостуващия състав да си вземе глътка въздух. Последва много неточен диагонален шут по земя на Фабио от двайсетина метра.

Един от най-интересните моменти в началото на срещата бе жалкият опит на Ашли Йънг да си спечели дузпа по изключително комичен начин. Крилото набра скорост, навлезе в пеналта и сам потърси съприкосновение със защитник на противника, хвърляйки се артистично във въздуха след контакта. Джон Мос правилно възнагради англичанина с жълт картон за симулация.

В средата на първото полувреме Уейн Руни реши да отправи далечен и точен удар с десния крак, но Хулиан Сперони внимаваше и улови спокойно. След това Робин ван Перси чукна топката технично с петичка след завъртане при паса на Евра, но топката мина встрани от страничната греда.

В 39-тата минута Уейн Руни забеляза включването на Робин ван Перси и го намери с великолепно дълго подаване. Холандецът си спря красиво на гърди и от десетина метра нанесе топовен удар от въздуха с десния крак. За негово съжаление кълбото разтресе напречната греда и излезе в аут.

Веднага след това Кристал Палас пропусна страхотна възможност да смълчи стадион "Олд Трафорд". Йединак разтегли наляво към Дуайт Гейл, който преодоля Рио Фърдинанд като на шега и от три метра се опита да копне топката над Давид Де Хеа. Тя обаче премина покрай гредата.

Към края на първата част Кагишо Дикгакой закъсня и бутна Ашли Йънг в близост до границата на наказателното поле. Очевидно последният само чакаше тази възможност и моментално се свлече на земята. Този път арбитърът показа директен червен картон на футболиста на гостите, посочвайки бялата точка. Неговото решение обаче бе пресилено, тъй като нарушението започна извън наказателното поле. Ван Перси застана зад топката и реализира дузпата с удар по земята, в долния ляв ъгъл.

След почивката Манчестър Юнайтед упражни натиск в търсене на второ попадение. Ашли Йънг стреля от движение след хубав извеждащ пас, но Сперони успя да боксира. На отсрещната врата Гейл би силно, но доста неточно.

Един от най-активните футболисти на домакините през втората част Йънг продължи да тормози отбраната на противника. Този път той се спря хитро и изпрати топката към долния десен ъгъл с фалцов изстрел, на който липсваше необходимата точност.

Бе изминал един час игра, когато своя дебют за "червените дяволи" направи екстравагантния Маруан Фелаини, бурно аплодиран от привържениците на отбора. Пет минути след влизането си на терена той блесна със страхотен шут от въздуха, но Сперони изби в корнер.

Двайсетина минути преди края на редовното време Робин ван Перси отправи плътен удар с левия крак извън наказателното поле, но топката профуча на половин метър над напречната греда. Малко по-късно Габидон подложи тялото си при изстрел на Руни.

Отново ван Перси реши да пробва рефлекса на съперниковия вратар, като този път "лалето" финтира защитник и заложи на диагонален удар с десния крак. Стражът на "орлите" се справи с предизвикателството.

В 81-та минута Уейн Руни вкара гола на успокоението за своите. Той се нагърби с изпълнението на пряк свободен удар от двайсетина метра. Нападателят завъртя топката майсторски над стената, пращайки я в левия ъгъл. Направилият много добър мач Сперони този път не успя да реагира и извади кълбото от мрежата си.

В заключителните минути на двубоя влезлият като резерва Хави Ернандес отправи точен, но слаб удар.

Манчестър Юнайтед - Кристал Палас  2:0

1:0  Робин ван Перси - 45', дузпа

2:0  Уейн Руни - 81'

Червен картон:  Дикгакой (Кристал Палас) - 44'

Манчестър Юнайтед: Де Хеа, Видич, Фърдинанд, Фабио, Евра, Карик, Андерсон (Фелаини - 62'), Валенсия, Йънг (Янузай - 67'), Руни, ван Перси (Ернандес - 79')

Кристал Палас:  Сперони, Габидон, Дилейни, Мокси, Мариапа, Йединак, Кампаня (Гуедиора - 59'), Дикгакой, Гейл (Джером - 64'), Пънчън, Шамак (Кебе - 75')