Англия и Германия станаха съответно втората и третата страна от зона Европа, които се класират за Световното първенство по футбол в Русия догодина. Двата отбора постигнаха победи снощи в предпоследните си мачове и са недостижими на върха в групите си.

В Белфаст световните шампиони от Германия победиха изненадващо лесно Северна Ирландия с 3:1, а Англия се добра до мъчен успех с 1:0 над Словения с гол на Хари Кейн и спечели група F. Себастиан Руди и Сандро Вагнер дадоха ранен аванс на Германия, Джошуа Кимих покачи на 3:0, а за домакините- които играха изненадващо без никаква агресия, се разписа накрая Джош Магенис.

В Група Е Полша размаза Армения с 6:1 като гост, но все още не може да се зарадва на класиране, тъй като Дания победи Черна гора с 1:0 също навън и ги следва плътно на 3 точки. Но все пак Роберт Левандовски се отличи с хеттрик и стана едноличен голмайстор в историята на полския национален отбор.

В мач от същата група Румъния се наложи с 3:1 над Казахстан, като срещата няма никакво значение за крайното класиране. Третото попадение за румънците вкара нападателят на Лудогорец Клаудиу Кешерю, появил се като резерва и с гол в 73-ата минута за 3:0. Румънците имат 12 точки и 4-ото място е максимума за тях.

Белгия беше първата европейска страна, която се класира за финалите в Русия, а сега това направиха Англия и Германия, които се присъединяват към другите гарантирали си участието Бразилия, Мексико, Иран, Япония, Република Корея и Саудитска Арабия.

Германия нямаше опасност да провали 100-процентовия си рекорд, след като Себастиан Руди откри резултата още в 77-ата секунда с далечен и малко щастлив удар. Сандро Вагнер удвои преднината им в 21-ата минута, а Конър Уошингтън и Магенис пропуснаха да се разпишат за домакините. Кимих направи 3:0 в 86-ата минута, а три минути след това Магенис все пак върна едно попадение за Северна Ирландия.

С гол на Хари Кейн в 4-ата минута на добавеното време Англия събра недостижимите 23 точки. "Ние се класирахме предсрочно и това е най-важното. Няма лесни мачове, особено в тези дни, когато се решават квотите, обясни с оправдателна усмивка Гарет Саутгейт, мениджър на Англия на въпрос дали е доволен от играта на отбора си.

Дания зае 2-ата позиция в група Е при успеха с 1:0 над Черна гора в Подгорица. Кристиан Ериксен вкара красив гол в 16-ата минута, след като гостите разиграха комбинация само с три докосвания. Топката беше свалена на фланга и оттам Ериксен се нуждаеше от овладяване и удар, за да открие резултата. Но халфът на Тотнъм не само се разписа, но и диктуваше темпото в датските атаки.

В група F Шотландия излезе на 2-о място доста изненадващо, след като взе щастлива домакинска победа с 1:0 над Словакия. Мартин Шкъртел си вкара автогол в 89-ата минута, след като засече в собствената си мрежа центриране на Икечи Ания. Гостите играха с десет души от 23-ата минута, когато нападателят Роберт Мак получи два жълти картона и напусна.

Сега шотландците са на 2-о място със 17 точки и в последния мач се нуждаят от победа в Любляна, за да го запазят. На 3-о място е Словакия с 15, която накрая на квалификациите посреща Малта. Словения е с 14 и ще трябва да играе предимно за честта си, тъй като шансовете им са само теоретични. Малта спечели първа точка в квалификациите, след като завърши 1:1 у дома с Литва.