България успя да се класира за 1/2-финалите на Евроволей 2013, след като спечели с 3:1 гейма срещу Германия.

Момчетата на Камило Плати надвиха противника с 28:30, 27:25, 25:22, 25:20 в отделните геймове.

На полуфиналите нашите ще срещнат Италия, която елиминира Франция. Мачът ще се играе в събота от 21:00 часа българско време.

Първият гейм започна по-добре за немците, които дръпнаха с 3:1 точки преднина в него, но нашите момчета изравниха на 4:4 след прекрасна атака на Соколов и блокада на Тодоров.

Соколов направи контраблок, а освен това противникът ни извади топката в аут от сервис, като по този начин преднината на "Лъвовете" стана 6:4.

При първото техническо прекъсване пък нашите имаха минимален аванс от 8:7, който дойде след ас на Скримов.

Българите смачкаха противника си и стигнаха до отлична преднина от 16:11. но немците успяха да намалят изоставането си на две точки, като стигнаха до 15:17.

Преднината на нашите обаче отново се запази, като те дръпнаха с цели четири точки за 21:17.

Немците изравниха на 23:23, а след това през следващите минути геймът вървеше при равенство. При 28:28 обаче дойде ключовата развръзка и немците с две поредни точки взеха успеха в първия гейм.

Вторият гейм все пак бе за нашите момчета. Те стигнаха до аванс още в началото, като поведоха с 6:3 точки, но след две блокади германците изравниха на 7:7.

След грешка на Тодор Скримов немците дори дръпнаха в резултата с 8:7.

Равенството се задържа и при 12:12, след което германците направиха две поредни точки. Играта продължи точка за точка, но все пак нашите изравниха на 20:20.

Ситуацията бе инфарктна до последно, като двата тима се движиха рамо до рамо и имаше равенство дори при 25:25. Със страхотна блокада на Йосифов и силна контра на Соколов нашите все пак взеха гейма.

Третият гейм отново бе в сметката на България. Той започна при равенство в началото, след което обаче немците взеха инициативата и дръпнаха с 6:3 точки, а в следващите няколко минути имаха аванс в резултата.

Все пак нашите съумяха да изравнят при 12:12 след атака и блокада на Скримов и ас на Георги Братоев.

В малко по-късен етап от гейма резултатът бе обърнат в полза на България при 18:16. Немците изравниха на 18:18, но българските момчета дръпнаха с 23:21, а при 24:22 се възползваха от силната контра на Соколов и взеха гейма.

Четвъртата част започна равностойно, но при първото техническо прекъсване Германия имаше аванс от 8:6. В крайна сметка нашите изравниха на 10:10, а след това и на 14:14.

Ключовият момент бе към края на гейма, когато нашите дръпнаха с пет чисти точки на противника и резултатът стана 22:17. До края нашите нямаха проблеми да затворят мача.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 3:1 (28:30, 27:25, 25:22, 25:20)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро Старши-треньор: Камило Плачи

ГЕРМАНИЯ: Лукаш Кампа, Георг Гроцер, Денис Калиберда, Кристиян Фром, Тим Бросхог, Маркус Бьоме - Фердинанд Тиле-либеро Старши-треньор: Витал Хайнен.