Двукратният европейски шампион Испания показа, че остава най-големия фаворит за титлата на баскетболния шампионат на Европа в Словения, след като срази Сърбия с 90:60 в първия 1/4финал от надпреварата.

Иберийците тотално надиграха съперника си, като в нито един момент не изоставаха в двубоя и на практика битка нямаше. На полуфинала те чакат победителя от сблъсъка Словения – Франция, докато сърбите ще спорят за местата от 5-о до 8-о, като ако приключат до 7-а позиция ще се класират за световното първенство догодина.

Първата четвърт бе катастрофална за сърбите. Те влязоха в мача притеснени, допуснаха няколко грешки, от които амбицираните иберийци се възползваха.

Ла Фурия наниза първите 8 точки в мача, а след 10 минути разликата вече бе 21:5. Руди Фернандес вкара 13 точки в първата част, като наниза 3 тройки, а балканският тим просто се чудеше какво да прави.

Във втората четвърт пък се разигра Серхио Родригес. Плеймейкърът бе неудържим като отбеляза 14 точки до почивката, направи 4 асистенции и още повече разстрои играта на съперника.

Тройка на Пабло Агилар със сирената на втората част означаваше, че испанците водят с 48:23 след 20 минути. Те вкараха 7 опита от далечно разстояние, имаха предимство и в борбите, така че на практика си осигуриха триумфа.

След паузата нищо не се промени. Авансът на иберийците достигна до 40 точки при 69:29, след което сблъсъкът просто се доиграваше.

Серхио Родригес завърши с 22 точки за победителите, Руди Фернандес добави 19, а от всичките 12 играчи не успя да отбележи само Шави Рей. Иберийците вкараха 13 тройки от 25 стрелби от далечна дистанция, което също много им помогна.