Исландия победи Турция с 3:0 като гост в двубой от Група "I" на световните квалификации, игран на стадион "Ескишехир Йени"

Гостите, които бяха считани за аутсайдери в този мач нокаутираха южната ни съседка с два бързи гола в средата на първото полувреме.

След тази среща скандинавците вече са с единия крак във финалите, след като успяха да оглавят най-завързаната квалификационна група за Мондиал 2018.

Гостите бяха автори и на първото по-опасно положение в мача. В 6-ата минута Гилфи Сигурдсон стигна до границата на пеналтерията и нанесе силен удар, но Волкан Бабаджан бе на мястото си.

В 20-ата минута Джанер Еркин достигна до добра възможност за отбелязване на гол. Той си спечели пространство и нанесе прорязващ удар към вратата. Добрият му опит обаче беше париран от Ханес Халдорсон.

В 32-ата минута гостите поведоха в резултата. Йон Дади Бьодварсон центрира по земя към Йохан Гудмундсон, който пое подаването в наказателното поле и без забавяне шутира топката в горния ляв ъгъл.

Седем минути по-късно Биркир Бярнасон направи резултата 2:0 за Исландия. Крилото успя да стигне до топката преди няколко защитници и я изстреля безпощадно към вратата на Бабаджан. Така завърши и първото полувреме.

През втората част доминацията на скандинавците продължи. В 48-ата минута Алфред Финбогасон отправи изстрел от границата на наказателното поле, топката риккошира опасно в крака на Чаглар Сьойюнджю, но Бабаджан се намеси по великолепен начин.

Само две минути по-късно Кари Арнасон получи прекрасно подаване и отбеляза страхотен гол за 3:0.

Турците се опитаха да се съвземат след звучния шамар, но до опасно положение пред вратата на Исландия се стигна едва в 72-ата минута. Мехмет Топал засече центрирана топка от пряк свободен удар. Последва хубав удар с глава, но кълбото мина малко над напречната греда.

В 76-ата минута Халдорсон отново демонстрира страхотен рефлекс, след като изби мощен удар на Огузхан Озякуп.

До края на двубоя турците успяха да създадат няколко добри възможности, но до почетно попадение така и не се стигна.

Турция - Исландия 0:3

Голмайстори: Гудмундсон (32), Бярнасон (39), Арнасон (50)

Турция:  Бабаджан, Айхан, Бельозоглу (Мали 79'), Еркин, Йълмаз, Озякуп, Сьойюнджю, Топал, Тосун, Туран (Мор 60'), Шахин (Туфан 46')
Селекционер: Тайфур Хавутчу

Исландия: Халдорсон , Саварсон, Арнасон, Сигурдсон, Магнуссон, Гудмундсон (Скуласон 82'), Гунарсон (Ингасон 65'), Сигурдсон, Бярнасон, Бьодварсон, Финбогасон (Скуласон 78')
Селекционер: Хеймир Халгримсон