Германия разби Азербайджан без особени проблеми с 4:1 като гост в световна квалификация за Мондиал 2018, която се игра в Баку.

Световният шампион изигра солидно първо полувреме и заслужено откри резултата чрез Андре Шюрле, но леко отпускане в отбрана доведе до изравнителния гол на Димитрий Назаров. Това се оказа и първото попадение във вратата на Бундестима в този квалификационен цикъл.

Нещата си дойдоха по местата пет минути след това, когато Шюрле асистира за Томас Мюлер, а точно преди паузата Марио Гомес нанесе безпощаден удар с глава.

Най-добрият национален отбор на планетата продължи да контролира нещата, но заигра по-лежерно. Едва десет минути преди края Шюрле сложи точка на спора с втория си гол в мача, получавайки нова асистенция от направилия силен мач Йонас Хектор.

Така лидерът Германия събра пълен актив от 15 точки в група "С", докато азерите пропаднаха до четвърто място със седем пункта.

Момчетата на Йоахим Льов наложиха обичайния си стил с продължително владеене на топката още от самото начало и стигнаха до интересна ситуация. Юлиан Дракслер изведе Томас Мюлер с глава отдясно, но подаването на офанзивния полузащитник беше блокирано.

Преди да изтече един час игра крайният бранител на Маншафта Йонас Хектор отправи много тежък удар от дистанция, но кълбото профуча покрай левия страничен стълб.

В 19-ата минута поредната добра комбинация между германците доведе до откриването на резултата. Дракслер пусна вляво за набралия скорост Хектор, който не се полакоми и намери Андре Шюрле. Острието нямаше какво друго да стори, освен да намери опразнената врата.

Малко след това непокритият Джошуа Кимих се озова на добра позиция отдясно, но подаването му към Марио Гомес беше пресечено.

Тъкмо беше изминал един час игра, когато Азербайджан изравни резултата. Димитрий Назаров получи топката на добра позиция, нагласи се за стрелба и закова кълбото в долния десен ъгъл! Това се оказа и първият гол във вратата на световния шампион в тази квалификационна група.

Пет минути след това Бундестимът отвърна на удара след груба грешка на домакините при изнасянето на топката. Андре Шюрле открадна топката и изведе Томас Мюлер в коридор, а асът на Байерн финтира вратаря и вкара в опразнената врата.

Германия вкара трети гол в последната минута на редовното време, когато Марио Гомес засече с глава центрирането на Джошуа Кимих отдясно, намирайки горния десен ъгъл.

След почивката Германия продължи да тормози домакините, но Гомес би горе, Томас Мюлер шутира право във вратаря, а Шюрле се отличи с два силни, но неточни снаряда.

Азербайджан вече нямаше същия тонус, но в средата на второто полувреме все пак Бадави Хюсеинов отправи неточен удар за самочувствие.

Четвърт час преди края на редовното време Сами Кедира се измъкна на ръба на засадата стреля по диагонала в близкия ъгъл, но Агаев успя да улови.

Всичко приключи в 80-ата минута, в която Йонас Хектор записа втората си асистенция за втория гол на Андре Шюрле в мача. Стрелецът получи в наказателното поле и препарира противника с топовен изстрел в горния ляв ъгъл. До края не се случи нищо запомнящо се и гостите изковаха нова напълно заслужена победа.

Азербайджан - Германия 1:4

0:1 Андре Шюрле - 19'
1:1 Димитрий Назаров - 31'
1:2 Томас Мюлер - 36'
1:3 Марио Гомес - 45'
1:4 Андре Шюрле - 80'

Азербайджан: Агаев, Б. Хюсеинов, Садиков, Пашаев, Мирзабейов, Караев, Амиргулиев (Еди - 87'), Исмаилов (Курбанов - 82'), Я. Хюсеинов, Назаров, Шейдаев (Илмаз - 67')

Германия: Лено, Хьоведес, Хумелс, Кимих, Хектор, Кедира, Кроос (Руди - 89'), Дракслер (Сане - 84'), Мюлер, Шюрле, Гомес (Йозил - 61')