През 1994 година българският национален отбор по футбол написа най-красивата приказка, печелейки бронзовите медали на шампионата на света.

Началото обаче беше повече от кошмарно, защото Пеневата чета загуби с 0:3 от Нигерия и мнозина очакваха пълно фиаско по терените на САЩ.

"Лъвовете" започват мача прилично, но към средата на първото полувреме вече сдават инициативата. Покойният Рашиди Йекини получава от Финиди Джордж и открива резултата.

Паметен остава моментът, в който голмайсторът за африканците празнува попадението си. В 37-ата минута гол на Стоичков от фаул е отменен, защото съдията отсъдил непряк свободен удар.

Две минути преди почивката Даниел Амокачи удвоява аванса на нигерийците, а десетина минути след паузата Емануел Амунике оформя крайния резултат.

Нигерия – България 3:0

1:0 Йекини (21)

2:0 Амокачи (43)

3:0 Амунике (54)

Нигерия: Руфай, Егуавон, Ироха, Нуану, Окечукво, Сиаса (68 - Аделожу), Олисех, Финиди (77 - Еузего), Амокачи, Амунике, Йекини

България: Борислав Михайлов, Емил Кременлиев, Трифон Иванов, Цанко Цветанов, Петър Хубчев, Златко Янков, Йордан Лечков (59 - Наско Сираков), Красимир Балъков, Даниел Боримиров (72 - Ивайло Йорданов), Христо Стоичков, Емил Костадинов

Стадион: “Котън Боул”, Далас – 44 132 зрители
Съдия: Родриго Бадила (Коста Рика)