Баскетболистите на Литва са на финал на Евробаскет 2013. Балтийците ще имат възможност за 4-и път да станат шампиони на континента, след като победиха Хърватия със 77:62 в първия полуфинал на първенството в Словения. Те чакат победителя от сблъсъка Испания – Франция.

Хърватите бяха в серия от 8 поредни победи, но отново не успяха да стигнат до битката за златото. Те ще имат възможност да спечелят бронза, както го направиха през 1993 и 1995.

Първото полувреме бе равностойно. Литовците бяха напред през повечето време, като Линас Клейза се разигра и наниза за 11 минути 17 точки. Разликата стигна до 9, но хърватите показаха характер и на почивката изоставаха само с 37:40.

Решителна се оказа третата част. Серия от 18:3 за Литва в първите 6 минути и 3 успешни стрелби от тройката донесоха пълен контрол върху мача на отбора. Разликата се вдигна до 58:40 и до края не падна под 14 точки.

Йонас Мачулис изигра великолепен мач за победителите, като завърши с 23 точки, като 12 от тях дойдоха от далечна дистанция. Клейза вкара 22, а освен това овладя и 11 борби, а Мантас Калниетис отново бе на ниво с 18 точки. Всички останали играчи отбелязаха общо 14 точки.

Боян Богданович отбеляза 15 точки за хърватите, които обаче нямаха ден в стрелбата и от зоната на 3 точки бяха едва 3 от 20, така че закономерно загубиха.