Баскетболистите на Бостън Селтикс стигнаха до финала в Източната конференция на НБА, след като спечелиха със 115:105 решителния мач срещу Вашингтон Уизърдс и затвориха серията  с 4-3 победи.

Сега те се изправят срещу непобедения Кливланд, като ще имат домакинско предимство, но през редовния сезон взеха само един от четирите мача срещу шампионите.

Айзея Томас отбеляза 29 точки за победителите, но неочакваният герой бе  резервата Кели Олиник, който имаше ключови прояви и завърши с 26 точки. Толкова бе вкарал в предишните 3 мача общо.

„Това бе отборна победа, дошла след общи усилия. Спечелихме срещу един страхотен отбор и сме щастливи“ заяви Олиник. В 11 мача общо през сезона между двата отбора, неизменно домакинът печелеше.

Келтите губеха със 72:76 късно в третата част, когато последва серия от 13:3 за край на периода от домакините, а след добро начало на последния те вече бяха напред при 94:81. Столичани вкараха 7 поредни точки и губеха само с 97:101  в средата на периода, когато Олиник нананиза 7 точки при серията от 9:3, с която разликата стана 110:100, включително и тройка по-малко от 3 минути и половина до сирената. Това реши всичко.

Брадли Бийл водеше Уизърдс с 38 точки, Ото Портър добави 20, но Джон Уол нямаше ден в стрелбата, като приключи с 18 при 8 от 23. Резервите на гостите вкараха само 5 точки срещу 48 за тези на домакините. Играчите на Уизърдс направиха 15 грешки, довели до 17 точки на Бостън, а Селтикс вкараха и 53% от изстрелите си, което също оказа влияние.