Напълно според очакванията големият фаворит Алберто Контадор спечели обиколката на Испания.

Колоездачът на Саксо Банк се завърна в спорта след изтърпяване на наказание заради употреба на допинг, но показа, че не е загубил формата си.

Триумфът на домакините бе пълен, тъй като до него на почетната стълбичка се изкачиха сънародниците му Алехандро Валверде и Хоакин Родригес. Те изостанаха от Контадор съответно с 1 минута и 16 секунди и 1:37.

Вуелтата обаче се оказа пълен провал за една от звездите от обиколката на Франция - Крис Фруум. Британецът остана четвърти на повече от 10 минути зад победителя.

Това е 5-та победа в голяма обиколка за Контадор, който спечели Вуелтата пред 2008 година, Джиро Д'Италия също през 2008 и Тур дьо Франс през 2007 и 2009 година.

Той спечели и обиколката на Франция през 2010 година и Джирото през 2011, но тези му успехи бяха анулирани заради употреба на кленбутерол.