Той е Супермен. Истински. От 17 години плаши нападателите по света. Името му е Джанлуиджи Буфон. Вече го наричат Мистър 1000. На 39 години Джиджи запази още една суха мрежа, а Италия лесно победи Албания с 2:0.

Кога ще е краят? „Нямам никаква представа – каза Буфон след двубоя. – Не съм мислил дали да се откажа след световното догодина. Имам някои идеи, но нищо конкретно. Може би в последния си мач ще ударя някого с глава в гърдите, както направи Зинедин Зидан.“

Дебютът на Буфон за „скуадра адзура“ бе в далечната 1997 г. Помните ли кой му вкара първи гол? Феномена Роналдо? Зидан? Давор Шукер? О, не. Първия гол срещу Буфон заби съотборникът му Фабио Канаваро в плейоф за Мондиал’98 срещу Русия – в собствената врата в мразовитата московска вечер. Историческият автогол бе на 29 октомври, а причината Джиджи да е на терена бе контузия на титуляра Джанлука Палиука през първото полувреме.

Две десетилетия по-късно Буфон е на година и половина от вечен рекорд – да играе на шесто световно първенство. И какво по-нормално в едно от най-спортните семейства в историята. Мама Мария Стела бе рекордьорка на Италия на диск и гюле, татко Адриано бе отличен на спринтовете, чичо Данте пък бе баскетболист, а братовчедът на дядо му Лоренцо пази вратата на „Милан“. Това се казва спортна ДНК.

Колкото повече остарява, толкова повече рекорди трупа Буфон. В Серия А той е вратарят с най-дългата суша без гол – 973 минути. За „Ювентус“ е играл общо 39 681 минути. Номер едно е по мачове за Италия – 168. Също и за двубои на европейски първенства – 17. Започна кариерата си редом със „Златна топка“. Да, през 1995 г. при дебюта му за „Парма“ най-голямата звезда на отбора се казваше Христо Стоичков. И до днес легендите са изключително близки. След дебюта му – при 0:0 срещу големия „Милан“, треньорът на „росонерите“ Фабио Капело определи 18-годишния страж за №1 в мача. Юношата спаси очи в очи срещу Роберто Баджо и Джордж Уеа. Пътят му бе предначертан. През 2001 г. „Ювентус“ купи Буфон за 33 милиона паунда – до ден-днешен най-високата сума за вратар.

След мач срещу Албания Джиджи влезе в изключително елитен клуб на легенди. Над 1000 пъти са играли Райън Гигс, Паоло Малдини, Раул, Хавиер Санети и Питър Шилтън.

Буфон е известен със своята преданост към „Юве“. През 2006 г. след скандала „Калпочоли“ грандът бе пратен в Серия Б. Десетки могъщи сили искаха Джиджи, но той каза: „Не, оставам!“

Една от причините бе, че родният му град Карара е съвсем близо до Торино. А той иска да си бъде там. „Сигурно съм различен – каза през 2008 г. Буфон. – Сигурно имам различно възпитание. Правил съм грешки в живота и знам, че трябва да се уча от тях. Аз съм съвсем нормален човек. И може би единственият футболист, който не се интересува от коли. Харесвам си моята стара „Ланча“.4

Преди две години Буфон инвестира 20 милиона евро в текстилна компания, която фалира. „Хвърлих ги в огъня, но дадох добър живот на 1200 семейства“, отсече вратарят.

Поклон, Мистър 1000! Още дълго не се отказвай!

Числата на Маестрото

168 – мачовете за „скуадра адзура“. Рекорд за отбора.

614 – мачовете в Серия А. Повече имат само Хавиер Санети (615) и Паоло Малдини (647)

3 – един от тримата италианци заедно с Андреа Пирло и Паоло Малдини с над 100 мача в Шампионската лига. Той има 103.

7 – единственият вратар със 7 титли в Серия А.

17 – мачовете на европейски първенства. Няма друг вратар с толкова.

973 – поредните минути без гол в Серия А. Рекорд!

23 – спасените дузпи (не се включват дузпите след края на мачове)

425 – мачовете без допуснат гол

828 – головете във вратата на Буфон (средно по 0,83 на мач)

Огнено шоу за юбиляря

Неочаквано огнено шоу като че ли в чест на юбиляря Буфон организираха албанските фенове на стадиона в Палермо. През второто полувреме те хвърлиха по телена десетки факли и димки, мачът спря за 7 минути.

„Разочарован съм от албанските фенове – каза италианският селекционер на „орлите“ Джани де Биази, който пя и двата химна преди старта. – От пет години не бях виждал такива неща по трибуните.“