Германия постигна осма поредна победа в Световните квалификации, но и тя се оказа недостатъчна, за да гарантира класирането на Мондиал 2018. Световните шампиони разгромиха Норвегия с 6:0, но по същото време вторият в Група C Северна Ирландия също спечели - 2:0 срещу Чехия. Така два мача преди края на кампанията Германия има аванс от 5 точки. На 5 октомври в Белфаст е директният сблъсък за първото място.

Футболистите на Йоахим Льов вкараха пет гола за 50 минути. Месут Йозил, Юлиан Дракслер и Тимо Вернер направиха 3:0 още до 21-ата минута. В 40-ата минута Вернер вкара своя втори гол в мача за 4:0.  Пет минут след подновяването на играта Леон Горетцка, който беше се появил в игра на почивката покачи на 5:0. Друга резерва от състава на домакините - Марио Гомес, оформи крайното 6:0 в 79-ата минута.

Англия победи Словакия с 2:1 на "Уембли" в мач от Група "F". Два кръга преди края на квалификационната битка "Трите лъва" са лидери в групата с 20 точки, а словаците остават втори с 15. В последните си две срещи през октомври англичаните приемат Словения и гостуват на Литва.

Младата надежда на Манчестър Юнайтед Маркъс Рашфорд бе основна действаща фигура на терана. Той първо бе с вина за гола на Станислав Лоботка за Словакия още в 3-ата минута, но след това асистира на Ерик Дайър за изравнителното попадение в 37-ата минута и сам донесе победата в 60-ата минута.