Манчестър Сити победи Уест Хям с 2:1 в мач от английската Висша лига, игран на стадион "Сити ъф Манчестър".
Головете за домакините бяха дело на Найджъл де Йонг и на Ларс Якобсен, който си отбеляза автогол. Попадението за "чуковете" вкара Демба Ба.
След победата Манчестър Сити има 62 точки - със 7 повече от Ливърпул и Тотнъм, като по този начин момчетата на Роберто Манчини почти сигурно ще участват в квалификациите на Шампионската лига от догодина.
Загубата закотвя Уест Хям в дъното на класирането, като воденият от Аврам Грант тим има 32 точки и 3 кръга преди края лондончани са на 3 точки от спасителния бряг.
Срещата започна с неочакван натиск на гостите от Лондон, които не се смутиха от атмосферата на стадиона и името на своя съперник, чиито апетити нарастват в хода на сезона.
"Гражданите" веднага отвърнаха, като създадоха опасна контраатака, при която шутът на Яя Туре бе блокиран, после изстрелът на Силва бе избит в корнер, а при последвалото центриране Балотели прати топката в аут, засичайки подаването с глава.
Натискът на домакините се засилваше и след пет минути игра Гарет Бари отправи първият точен удар към една от двете врати, но кълбото бе изпратено право в ръцете на Грийн, който внимаваше.
В 10-тата минута Сити поведе заслужено в резултата, след като далечен шут от над 25 метра на Найджъл де Йонг щеше да скъса мрежата зад Грийн, като топката попадна в долния десен ъгъл на стража.
Домакините продължиха да нападат, като те владееха топката през по-голяма част от първите минути на срещата и постоянно търсеха в предни позиции сновящия по целия терен Давид Силва и агресивния Марио Балотели.
В 15-тата минута Силва показа гениалния си поглед върху играта, когато пусна невероятен пас към втурналия се напред Сабалета, който преодоля съперниковия вратар и изпрати топката към голлинията.
Бранителят на "чуковете" Ларс Якобсен се опита да изчисти топката, но намесата му отклони кълбото в напречната греда, след което топката влетя във вратата на гостите, които изоставаха с цели два гола след четвърт час игра.
След половин час игра Роби Кийн бе изведен сам срещу Харт и вместо да копне топката над легналия вратар на Сити, ирландецът стреля право в тялото на талантливия страж, като по този начин бившият играч на Тотнъм пропусна да намали резултата, изпускайки сигурен гол.
Логичното се случи само 120 секунди по-късно, когато Джулиън Лескът игра с ръка в наказателното поле на домакините, реферът не отсъди дузпа, но топката попадна право в краката на Демба Ба, който разстреля Харт, вкарвайки гол за Уест Хям, като лондончани заслужаваха това попадение с оглед играта си в последните десетина минути преди гола.
В последната минута на първата част Адам Джонсън стреля с левия крак от дистанция, но шутът му не бе достатъчно силен и не затрудни Грийн, който улови уверено.
В началото на второто полувреме Сити тръгна в масиран натиск, като десетина минути след подновяването на играта Марио Балотели нацели напречната греда при поредната атака на "гражданите", а Яя Туре стреля в тялото на Грийн при последвалата добавка.
След това Демба Ба от състава на Уест Хям опита късмета си, но неговият шут премина встрани от вратата на домакините.
След час игра Силва навърза двама защитници на гостите, подаде към Балотели, който стреля към вратата на лондончани, след като Грийн бе напуснал голлинията, но отбраната на гостите изчисти топката, спасявайки сигурен гол.
В последните минути удари на Силва и Джеко бяха спасени, но домакините не спираха да нападат и да търсят трети гол, който окончателно щеше да реши изхода от срещата.
В 90-тата минута влезлият като резерва Карлтън Коул шутира мощно, но защитник на Сити подложи крака си, с което предотврати опасност за домакините.
Манчестър Сити - Уест Хям 2:1
1:0 де Йонг - 10' 2:0 Якобсен - 15', автогол 2:1 Демба Ба - 33'
Манчестър Сити: Харт, Компани, Лескът, Коларов, Сабалета, Джонсън, Бари (Джеко - 74'), Яя Туре, де Йонг (Милнър - 46'), Силва, Балотели (Виера - 86')
Уест Хям: Грийн, Томкинс, Ъпсън (Да Коста - 26'), Якобсен, Габидон, Хицълшпергер, Боа Морте (Обина - 80'), Спектър, Сиърс, Демба Ба, Роби Кийн (Коул - 66')