През изминалата седмица Рафаел Надал за осми пореден път спечели турнира от сериите “Мастърс” в Монте Карло. Легендарният шведски тенисист Бьорн Борг преди няколко дни заяви, че Надал е най-силният тенисист на клей от всички, които той е гледал. Ето какво мисли по темата и самия испанец.
Въпрос: Все повече и повече хора Ви смятат за най-добрия състезател на клей в историята на тениса. Кога и вие ще се съгласите с това мнение?
Няма да се съглася до тогава, докато не приключа с кариерата си. На първо място не аз, а експертите в сферата на тениса и знаковите фигури в този спорт трябва да се произнасят по тези въпроси. Аз не съм този, който сам ще тръгне да обявява публичното си превъзходство над останалите. У мен няма толкова арогантност и високомерие.
Ако това го твърди Бьорн Борг, то аз съм изключително щастлив и благодарен за високата му оценка. Той има възможност отстрани да погледне на съперничествата в историята на нашата игра. Другите, които са призвани да анализират тениса и да оценяват най-доброто и най-лошото са журналистите. Аз в момента съм действащ професионален спортист и не мога обективно да давам оценка на кариерата си.
Въпрос: През последната година и половина седем пъти във финални срещи загубихте от Новак Джокович. Подобно нещо никога преди не се е случвало с Вас. В Монте Карло Ви се отдаде да прекъснете тази негативна статистика. Значи ли това, че перспективите за сезона оттук на сетне са по-оптимистични?
Това означава, че аз прекъснах една неприятна за мен поредица., което винаги е от голяма помощ относно това, което предстои. Макар че и преди това не бих казал, че сезонът ми е лош.
Успях да играя финал на Аустрелиън оупън. Стигнах до полуфинал в Индиън Уелс и Маями. Моите перспективи винаги са били по-добри от вчера, а днес те са още по-оптимистични. При това аз не правя радикална промяна в играта си в зависимост от това дали побеждавам или губя. Считам, че съм последователен и постоянен човек, както в емоционален аспект, така и общ план. Без съмнение победата ми донесе малка положителна промяна, но аз се отнасям спокойно към нея.
Въпрос: В Мелбърн изгубихте, но все пак има ли поражения, от които бихте могли да извлечете някакъв позитивизъм или за Вас всички загуби са еднакви?
Не са еднакви, разбира се. Пораженията могат да бъдат много различни. Аз пристигнах в Австралия в добро разположение на духа. Аз изгубих, но на езика на професионалния спортист, аз дадох всичко от себе си в името на победата. Направих ли грешка в разиграването в петия сет при резултат 4/2, 30:15 при мой сервис? Възможно ли е тази грешка в крайна сметка да ми коства титлата?
Може и така да е било, но аз не се тормозя с подобни мисли след пет часа трудна и упорита борба, в която играх с истинска страст. Не спечелих, но си тръгнах за Майорка доволен, защото там показах предела на възможностите си. От друга страна поражението от Джокович на Уимбълдън през 2011г. беше болезнено, защото играх добре до финала, но в решаващия мач бях доста под възможностите си.
Въпрос: Статутът на “Мастърса” в Монте Карло не може да се сравнява със този на “Ролан Гарос”. Но въпреки това за Вас беше важно да спечелите тук преди началото на турнира на клей от “Големия шлем”?
Без предшестващи успехи на турнири е доста по-трудно и сложно да победиш в Париж. Въпреки че това е възможно. През миналия сезон аз отстъпих пред Джокович в Мадрид и Рим, а преди това пак бях победил в Монте Карло.
Преди началото на важен турнир, който е придружен със силен натиск, винаги е добре да се заредиш с допълнителна увереност и спокойствие. Последният успех в Монте Карло само малко подобрява моето общо състояние – нищо повече.


Сериозен финансов успех за 3 зодии на 5 юли 2026 г.
Спане без възглавница: Ползи, рискове и за кого е подходящо
Санитарен самолет транспортира пострадалото на атракцион в Ахелой момче
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
Анди Руис се завръща при треньора, с когото шокира света срещу Джошуа (ВИДЕО)
Антъни Джошуа разкри тайната на Усик: Три неща го правят почти непобедим
Хейни отряза Жервонта Дейвис
Флойд Мейуедър: Все още съм лицето на световния бокс
Нискокалоричната диета може да помогне при заболявания на венците
Инфекциозни гастроентерити в детска възраст през лятото
Заболявания, които се подобряват от топлото време
Клинавче — народен лек за кръвно налягане и черен дроб
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар